miten saan tekstit telkkariin

Viestiketju Digivideo-ongelmat ja -keskustelu -osiossa. Ketjun avasi marzi69 03.01.2004.

  1. marzi69

    marzi69 Guest

    lukekaa tuo alempi juttu niin siitä selviää ongelmani,eli en saa tekstejä telkkarissa näkymään kun on koko näytöllä,koneen monitorissa näkyy koko ajan ja telkkarissakin kun ei ole koko näytöllä.olen kattonu bsplayerilla,mistä saa mediaplayerissa tekstit? tai divx playerissa?
     
  2.  
  3. stardust

    stardust Regular member

    Liittynyt:
    14.11.2003
    Viestejä:
    309
    Kiitokset:
    1
    Pisteet:
    28
    En mä tiedä vastausta.. mutta miksi siitä sitten piti aloittaa uusi viestiketju, kun sitä siinä toisessakin jo kysyit?
     
  4. cronos

    cronos Regular member

    Liittynyt:
    13.03.2003
    Viestejä:
    795
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    divx playerissä ei taida saada millään ja mediaplayeriin saat ffdshowlla ja bs playerillä saat subit telkkuun kun pistät näytönohjaimen averlay asetukset oikein...ja ruksaat bsplayeristä asetuksista subtitles välilehdeltä "draw subtitles to overlay surface"

    oikeita näyttiksen asetuksia on vaikee sanoo kun ei tiedä näyttiksen merkkiä, mutta jos on ATIN ´kortti ni clone mode options ja "theathre mode" ja telkku tois-sijaiseksi näytöksi ni silloin kuva siirtyy telkkuun oikein, ffdshow näyttää subit telkkuun asti kunhan ruksaat vain configurationista subtitles päälle ja leffa samassa kansiossa samannimisenä kuin subit.
     
  5. m77

    m77 Regular member

    Liittynyt:
    16.09.2002
    Viestejä:
    445
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Juu ja sitten hae viestejä niin ei tule turhia threadeja, kahdesta puhumattakaan.
     
  6. marzi69

    marzi69 Guest

    joo kiitos avuista eli tekstit ilmestyi heti kun laittoi sen overlay subtitle jutun päälle,kiitos kaikille auttajille!!!
     
  7. marzi69

    marzi69 Guest

    vielä semmoinen juttu että onko mahdollista saada äänet kuulumaan kovemmin telkasta,äänikortilta tulee piuha siihen scart mutikkaan ja kuuluu aika huonosti,täytyy olla äänet lähes täysillä tv:stä että humina kuuluu taustalta?
     
  8. Agent_007

    Agent_007 Senior member

    Liittynyt:
    05.05.2003
    Viestejä:
    29,936
    Kiitokset:
    124
    Pisteet:
    143
    eli koneesta äänet maksimille ja sitten vasta televisiosta säätämään.
     

Jaa tämä sivu