Ongelmia asentaa Vista sekä ohjelmia uudella kokoonpanolla

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi Xmorph 18.03.2008.

  1. Xmorph

    Xmorph Member

    Liittynyt:
    02.06.2004
    Viestejä:
    94
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Eli topic sen kertoi.

    Uusi kokoonpanoni on:
    MSI K9A2 Platinum
    5000+ BE
    Kingston 4GB Dual Channel DDR2 800
    Club 3D HD 3870 512 OC Model

    Ensimmäinen ongelma tuli, kun 450W poweri ei riittänyt ja kaikki jökitti, no kävin hakemaan sitten 750W powerin, että sen puolesta pitäisi riittää kyllä.

    XP:n sain asennettua, mutta muutama softa valittaa, että ei ole tarpeeksi muistia (ok?). Vista ei suostu asentumaan lainkaan. Luulisin ongelmien johtuvan tästä muistin määrästä ja XP tunnistaa tuosta vain ton 3.25 tällä hetkellä, koska tuo näytönohjaimen muisti nappaa tosta maksimi 4GB osansa pois. Eli mikä olisi oikea ratkasu näiden muistejen suhteen asennusvaiheessa? Biosin ajattelin kanssa päivitellä uusimpaan versioon, mutta uskosin ongelmien tosiaan johtuvan nyt muisteista tässä kohtaa. Ideoita?

    -X
     
  2.  
  3. smaga

    smaga Regular member

    Liittynyt:
    16.08.2006
    Viestejä:
    1,284
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    Eihän tuo xp edes osaa käyttää tuota 4gb muistia. Jossain on jotain vikaa jos se muistin määrästä valittaa, itsellä 1gb eikä koskaan ole itkenyt yhtään mitään.
     
  4. Xmorph

    Xmorph Member

    Liittynyt:
    02.06.2004
    Viestejä:
    94
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Näinhän minä se asian tohon jo kirjoitinkin...
     

Jaa tämä sivu