käynnistyksen prosessit

Viestiketju Windows -ongelmat -osiossa. Ketjun avasi turre666 07.03.2008.

  1. turre666

    turre666 Member

    Liittynyt:
    14.11.2005
    Viestejä:
    82
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Läppärissäni on muutamia ohjelmia ( pc-suite, hp-bluetooth ohjain jne. ) jotka käynnistyvät kun kone käynnistyy windowsiin.

    Mistä johtuu, että juuri nämä prosessit jäävät nykyään käynnistymättä automaattisesti? eikä esim. bttray ohjelmaa saa enään päälle ja bluetooth-synkronointi on mahdotonta.

    msconfigista en ole muuttanut käynnistysvaiheessa tapahtuvia prosesseja yhtään.
     
  2.  
  3. Neptun

    Neptun Active member

    Liittynyt:
    17.01.2005
    Viestejä:
    3,954
    Kiitokset:
    10
    Pisteet:
    68
    Lienee ohjelmien rekisterimerkinnät jostakin syystä muuttuneet, ellei kone itse ole pudottanut niitä pois, koska nämä ohjelmat kuten PC-suite ovat erittäin raskaita ja varaavat runsaasti koneen tehoja jos turhaa päällä. Ehkä paras keino olisi poistaa ensin ko. ohjelma ja sitten asentaa se uudelleen. Silloin myös rekisterimerkinnät uudistuvat. Mutta kannattaa varoa läppärissä turhan raskasta kuormitusta.
     
  4. yamaneko

    yamaneko Senior member

    Liittynyt:
    22.09.2005
    Viestejä:
    5,093
    Kiitokset:
    1
    Pisteet:
    118
    Vai olisiko kyse vaan siitä ettei ko. ohjelmien kuvake ilmaannu ilmoitusaluelle, mutta jos esim. katsot tehtävienhallinnalla (Ctrl+Shift+Esc) niin Prosessit -välilehdellä prosessit ovatkin käynnissä?

    Esim. tässä ympyröidyt prosessit puuttuvat ilmoitusalueelta vaikka ne ovat käynnissä, ja näkyvät normaalisti ilmoitusalueella, mutta välillä taas ei.
    [​IMG]

    Jos, niin kyse on ties kuinka montaa Windowsia koskevasta "ominaisuudesta", johon auttaa usein se että poistaa automaattisen sisäänkirjautumisen.
     

Jaa tämä sivu