Miten saan lopetettua jumiutuneen ohjelman kun ei task manageristakaan saa mitään aikaseksi? onko tuo yleinen vista-ongelma, kyseessä on live messenger, ikkunat vain latailee jumiutuneena eikä sulkeudu. Onko jotain nopeampaa keinoa kuin koneen uudelleenbootti?
Process Explorer v11.11:lla voi osoittaa tähtäimellä ja prosessit-listasta tappaa tummennettu rivi. Siinä saattaa sammua mukana muutakin. Windowsiin saattaa olla "erikoistunut" ohjelmakin tätä varten. Kokeilithan jo klikata sovellukset-välilehdellä hiiren oikealla ja valita "Siirry prosessiin" ja sitten taas hiiren oikella ja "Lopeta prosessi" Edit: siinä voi painaa nappulaa "Lopeta prosessi"
Jotkut ohjelmat (en muista tähän hätään mitkä) ovat joskus jumittaneet niin ettei mikään muu ole saanut niitä pois kuin uudelleen käynnistäminen. Ei Windowsin oma tehtävienhallinta sen enempää kuin Process Explorer. Ja tätä esiintyy myös XP:llä. Harvoin kummallakaan, mutta kuitenkin.