Tuntuu tämä prosessori olevan tällä hetkellä niin kiven alla, että mikäköhän olisi sitten vastaava yhtä tehokas, tai tehokkaampikin, prossu? Hinta max. siinä 200 euron hujakoilla.
Ei nyt olekaan, mutta ihan hyvä prosessori on E6750, kellotuukin mukavasti. Tosin tuo E8400 on tehokkaampi, nopeampi, hiljaisempi ja kestävämpi ja vie vähemmmän virtaa.
Niimpä. Sitä täs olenkin voivotellut, että tuo on varmaankin hinta-laatusuhteeltaan paras prossu tällä hetkellä ja tietenkään sitä ei mistään saa.
Alan jo vakavasti harkitsemaan saksasta komponenttien tilaamista, sieltä näitä varmaan löytyisikin paremmin, mutta kuinkahan takuuasiat tulee sitten hoitumaan, kun on sieltä tilannut? Ja, että jääkö tavarat tulliin syystä tai toisesta.. Sittenhän sitä vituttaiski jos pitäisi tullista lähteä hakemaan osia.
Joo, kyllä mä lämpimästi suosittelen ostamaan E8400. Voittaan niin helposti tällä hetkellä kaikki. Niitä on vaikea ainakin tällä hetkellä vielä saada mistään, kyllä varmaan myöhemmin niitä alkaa kaikki atk-kaupaut sun muut myymään.
Niin. Tai sitten vaan tekee ennakkotilauksen jostain liikkeestä missä niitä on ollut ja lisää on tulossa kunhan tulee.