Eli käyttöjärjestelmänä Vista 64bit. Tässä on pikkuhiljaa lähtenyt hermot Internet Exploreriin (asetuksissa popuppien totaalinen esto ja eikun popupit joka kolmannella sivulla pompahtaa ulos.). "Poista ohjelman asennus", eikä mikään muukaan uninstaller, edes löydä windows Internet Exploreria, joten sitä kautta on vähäsen hankalaa lähestyä poistoa. Eli mitä tekisin?
Internet asetuksista (Internet ominaisuuksista) löytyy nappula lisäasetukset (advanced) -välilehdeltä "Palauta" Sen pitäisi nollata selain täysin. Se on alempi nappi. Ylemmästä nollautuu vain lisäasetukset. Esimerkiksi käynnistä-valikossa voi klikata hiiren oikealla IE:tä ja valita "Internet-ominaisuudet". (nopein) Edit: Tämä siis nollaa selaimen, jos se on seonnut. Poistamista en tiedä. Ei kai onnistu. Luin/ymmärsin ilmeisesti väärin.
XP:ssä IE:n poisto on Ohjauspaneelin Lisää/poista sovellus ja vasemmalla valinta Windows osia. Onko "piilossa" samoin vistassa? IE:tä ei win98ista lähien saa kokonaan pois kuin 98Lite ohjelmalla, jos win95 levystä ottaa kernelin. Kansionäkymä menee 95 malliseksi, kuten Resurssienhallinta -> Käynnistä hiiren 2.napilla. En ole vielä kokeillut XPLiteä, lähteekö sillä XPssä. Ja Onko ohjelmasta jo Vista versio. Saa kevennettyä meinaan winukan radikaalisti nopeammaksi. Ja kerran kuussa käytettävät ohjelmat saa takaisin valinnalla ja bootilla. Kyllä Firefoxin 'Estä ponnahdusikkunat' päästää uutena ikkunana ponnahtavat. (Uudet sivut avataan uuteen välilehteen asetus päällä)
Pakko itsekin ottaa sen verran kantaa tähän ketjuun, tuli nimittäin mieleeni, että tuli tuossa aikoinaan (n. pari vuotta sitten) kokeiltua tuota explorerin täydellistä poistoa ja muistaakseni XPliteä käytin ja käyttiksenä oli dist.ru tai jotain sinne päin. Sen sanon, että keveni kyllä kone ja huomattavasti ja tarpeeksi säätämällä sai paljon hyviä ominaisuuksia (kuten "uudelleenkäynnistys" alle 20s). Tiedä vaikka joskus palaisi takaisin tuohon =)