Ongelmani on tällä kertaa uudemman tietokoneeni kanssa, koska se ei buuttaa cd:ltä, olisiko esimerkiksi jotain pikanäppäimiä, josta valita että mistä buutataan, olen kokeillut buutata ubuntu cd:llä sekä windows xp asennuslevyllä, mutta ei buuttaa kun ei buuttaa. Olen katsonut biosista että se tunnistaa cd-asemat, ja se tunnistaa kyllä cd-asemat, mutta mikä ihme voisi olla, kun ei vain yksinkertaisesti buuttaa cd:ltä
Biosista voi asettaa boottijärjestyksen. Pitää laittaa CD-asema järjestyksessä ennen kiintolevyä (HDD). Toinen vaihtoehto on monissa koneissa painaa jotain funktionäppäintä, jolloin tulee valikko, josta voi valita CD-aseman.
Niin pitäisi voida vaihtaa boottijärjestystä, mutta tässä tietokoneessa ei jostain syystä pysty vaihtamaan boottijärjesteystä, ilman että muuttaa asemien siltausasetuksia, tai sitten en ole vain huomannut. voin kertoa että mikä emolevy tietokoneessa on, jos se auttaisi ongelman ratkaisussa; Asus a7n8x-x. Kysyisin ihan mielenkiinnosta että mikäköhän mahtaa olla funktionäppäin, kun en tiedä. toisessa tietokoneessani onnistuu valita että mistä buuttaa kun painaa esc-näppäintä, mutta mikäköhän mahtaa olla tämän emolevyn biosissa se näppäin, jolla valitaan boottaava asema. Toivottaan, että joku osaisi jelpata minua tämän ongelman kanssa
Biosin setupissa kohdassa Advanced BIOS Features laita First boot device [CDROM] ja laita [HDD-X] joksikin toiseksi vaikka second boot device [HDD-X] (X on ilmeisesti nolla.) Jos on boottivalinta funktionäppäimella, niin se lukee todennäköisesti boottiruudussa biosin kuten setupiin menonäppäinkin (joka on DEL-näppäin).
Funktio näppäimet, Ins, Del, Esc ehkä Tab on näppäimet joista emokohtaisest Bios käyttää. Joissain Insert ja Delete ovat myös ja eri asia kuin Ins/Del. Näytössä saatta ohje siis olla "väärin". Noita vaan kokeilemaan, kun näppiksen Lock valot ovat välähtäneet. Jokunen sekuntti bootissa aikaa, sitten lukee boottilaitetta.