SLI kymysys?

Viestiketju Näytönohjaimet - Apua, kokemuksia ja vinkkejä -osiossa. Ketjun avasi JNES 22.02.2008.

  1. JNES

    JNES Member

    Liittynyt:
    03.10.2007
    Viestejä:
    75
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Onko se nyt niin, että tällä hetkellä tohon SLI tilaan saa vaan noita vanhoja gtx ja ultra näyttiksiä. Eli ei ole sellasia emolevyjä, jotta sais vaikka pari gts:ää SLI:hin.
     
  2.  
  3. mrcheeky1

    mrcheeky1 Regular member

    Liittynyt:
    25.10.2007
    Viestejä:
    1,729
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    siinä on pari näyttistä sli:ssä: Dual & Quad VGA Charts 2007. eli saa sli:hin paljon muitaki kuin nuo kalleimmat mallit. sulla on varmaan jääny siitä väärä käsitys asiasta ku triple sli tilaan ei saa ku ne gtx:n ja ultran.
     
  4. smaga

    smaga Regular member

    Liittynyt:
    16.08.2006
    Viestejä:
    1,284
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    Kyllä tuossa gts:ssä tuo sli-liitin näkyy olevan. Mistä tuollaista olet kuullut ettei gts:sää saisi sli:hin?
     
  5. JNES

    JNES Member

    Liittynyt:
    03.10.2007
    Viestejä:
    75
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Juu siis on tapahtunu väärinkäsitys vaa. Kannatasko noita gts näyttiksiä laittaa SLI tilaan ja mikä ois siihen sit hyvä emolevy.Ei nyt tietyst mikää kaikkein halvin malli ja sit et ois mahollisuuksia kellotella ehkä.
     
  6. cLonx

    cLonx Active member

    Liittynyt:
    05.01.2008
    Viestejä:
    1,255
    Kiitokset:
    4
    Pisteet:
    68
    Ei kannata laittaa SLI esim kahta 8800GTS, koska ATIn uusi 3870X2 vastaa kahta GTS ja maksaa vain 400€. Muutenkin SLIn antama teho ei ole niinkään iso, että siitä niin paljon kannattaisi maksaa.
     
  7. JNES

    JNES Member

    Liittynyt:
    03.10.2007
    Viestejä:
    75
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Juu no pitää pikkuhiljaa rakennella jotain.
     
  8. apilas

    apilas Guest

    Sli/Crossfire yhdistelmät kannattaa kuitenkin unohtaa. Toisesta näyttiksestä ei saa edes puolia tehoja irti niin se kertoo jo jotain.
     
  9. PekkaTur

    PekkaTur Guest

    Yritin tuolla toisessa topiikissa jo vähän udella, mutten saanu vastausta. Elikkä onko sli:ssä muutakin huonoa puolta kuin, ettei toinen kortti käytä kaikkia tehojaan, tai siis ettei siitä saada kaikkea tehoja irti. Mutta jos ajattelee, että 8800 gts maksaa 300e ja jo tällä hetkellä saksasta tilattuna, aika pian varmasti myös suomesta, saa noin 300e kaksi gf 9600 gt sli:hin.

    http://www.clunk.org.uk/forums/all-latest-hand-picked-news-stories/2117-9600-gt-sli-benchmark.html

    Tuon perusteella, ne pesee 3dmarkissa jopa ultran ja about 300e hintaan.
    Onko jotain, mitä en tiedä sli:stä, että miksei se olisi kannattava ?
     
  10. apilas

    apilas Guest

    Laske hintaan lisää myös Sli emolevy ja tehokkaampi virtalähde.


    Mutta siis yleisesti yhdistelmä on aivan järjetön. Maksat ensimmäisestä näyttiksestä 300€ ja saat sen täydellä teholla toimimaan, mikä on hieno juttu. Sitten maksat seuraavasta näyttiksestä taas 300€, mutta tehoista et saakkaan käyttöön kuin vain 30%. Ja sitten porukka vielä kyselee, että miksi Sli ei ole kannattava? Mitä tuohon nyt sitten vastaisi?

    Ei ole ihme, että valmistajat olisivat parantaneet Sli/Crossfire yhdistelmien kannattavuutta niin he kehittivätkin 3-way-Sli:n eli vielä surkeamman yhdistelmän. Noh ostajia kyllä riittää aivan varmasti.
     
  11. PekkaTur

    PekkaTur Guest

    Itse en myöskää ymmärrä noita kalliitten korttien sli juttuja, mutta esim. tuo 9600gt sli:hin kyllä houkuttelis. Itse en kyllä sen enempää ole hommaan perehtynyt, osaatko suositella mitään hyviä sli emoja ?

    Hmm, meinaat ettei toi sonata III:n 500w virtalähde riitä ? Paljon se suositus on, osaatko yhtää heittää.
     
  12. apilas

    apilas Guest

    Kallis tai halpa niin silti toisesta näyttiksestä saa tehoja irti vain noin 30% eli naurettavan vähän.
     
  13. JNES

    JNES Member

    Liittynyt:
    03.10.2007
    Viestejä:
    75
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Pystyykö noi Radeon HD 3870 X2 vetämään crossfire yhdistelmään? Tästähän tulis kuiteki jo kohtuullinen tehonäyttis.En tiiä miten noi geforcet sit ja millo se tulikaa se niitten niin sanottu huippumalli myyntiin.Suorittimeks kai toi 9450 tai 9550.
     
  14. mrcheeky1

    mrcheeky1 Regular member

    Liittynyt:
    25.10.2007
    Viestejä:
    1,729
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    tämän hetkisillä ajureilla ei ilmeisesti pysty, eiköhän se tulevissa ajureissa tule mahdolliseksi. rautapuolen tukihan kuitenkin löytyy.
     
  15. JNES

    JNES Member

    Liittynyt:
    03.10.2007
    Viestejä:
    75
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Joo taisinkii lukee jotain tollasta
     
  16. PekkaTur

    PekkaTur Guest

    Olen vähän erimieltä. Katsot liikaa tuota prosenttia. Ota huomioon, että kaksi noita korttia maksaa tällä hetkellä suomessa 330e ja hinta tulee varmasti vielä tippumaan sinne ~300e. Tämä on huomattavasti halvempi hinta kuin mitä gtx tai ultrasta pitäisi maksaa, ja nämä kortit jäävät heittämällä taakse. Samoin myös nämä halvemmat 8800 gts (260-320e) ja 8800 gt jää selvästi jalkoihin.

    http://www.firingsquad.com/hardware/geforce_9600_gt_sli_performance/page9.asp

    Eli vaikkei toisesta kortista kaikkia tehoja saadakkaan irti, ajattele vaikka että ostaisit vain yhden kortin. Tuo alkaa olla lähellä hinta/laatu suhteeltaan parasta mitä tarjolla on.
     
  17. mrcheeky1

    mrcheeky1 Regular member

    Liittynyt:
    25.10.2007
    Viestejä:
    1,729
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    edit: eipä mitään sittenkään.
     
    Viimeksi muokattu: 24.02.2008
  18. apilas

    apilas Guest

    Tulitko ajatelleeksi, että ehkäpä tuon 8800GTX Ultaran hinta on aivan älytön? Joten vertaus siihen on hiukan turhaa.

    Tosiasia on kuitenkin se, että ostat ensimmäisen näyttiksen 300€:lla ja saat siitä 100%:sti kaiken tehon irti. Sen jälkeen ostat toisen 300€:n näyttiksen ja saat siitä hyötyä vain 30%:n edestä, vaikka maksoit siitä täyden hinnan kauppiaalle. Se ei kuulosta millään tavalla ajateltuna järkevältä. Kaiken huipuksi joudut ostamaan kalliin SLI emolevyn ja tehokkaamman virtalähteen. Eli kovat panostukset, jotta Sli saadaan pelittämään, mutta hyötysuhde aivan naurettavan alhainen.


    Mutta sanoin aikaisemminkin, että en ihmettele sitä yhtään, että valmistajat kehittelevät 3-way SLi:tä ja tulevaisuudessa 4-way Sli:tä sen sijaan, että parantaisivat tuon normaalin SLi:n hyötysuhdetta, koska aina löytyy porukkaa, jotka tavalla tai toisella perustelevat tuollaisen viritelmän ostamista. Maksoi mitä maksoi ja oli hyöty miten minimaalista tahansa.
     
  19. PekkaTur

    PekkaTur Guest

    Yritän nyt lähestyä toisesta kulmasta. Koska olen itse ostamassa tulevina kuukausina konetta, ja haen eri vaihtoehtoja.

    Rakensin nopeasti tuolla hintaseurannasta seuraavanlaisen "rungon"

    Emolevy: asus p5n-e sli
    Prossu: E8400
    Näytönoh: 2x 9600 GT
    Muistit: 2x 2gt ddr2 800Mhz
    Kotelo: Sonata III 500w
    (riittääkö virta. 650w virtalähde toisi hintaa 40e lisää)

    Hinta oli n. 880e smart.it:stä (halvinhinta 727 ja keskihinta 888e. Elikkä koneen saisi kasattua vielä selvästi halvemmalla jos jaksaisi perehtyä mitkä osat eivät löydy tuosta kaupasta halvalla ja vaihtaa niitten merkkiä)

    kun taas runko

    Emolevy: IP 35-e
    Prossu: E8400
    Näytönoh: 8800 GTS 512
    muistit: 2x 2gt 800 Mhz
    Kotelo: Sonata III 500w

    Maksaisi 750e

    (alin hinta 665e)

    Elikkä ei tuo minusta nyt niin hirveän ryöstöhintaista ole. Halvimmilla hinnoilla eroa 70e ja ylempi kone kyykyttää selvästi tuota alempaa. Itse ainakin kun olen työssä käyvä olen valmis sijoittamaan tuon välityksen verran enemmän tuosta teho määrästä.

    nyt meni jo vähän offtopikiksi, mutta koetin vain vähän raottaa mitä haen tässä takaa, että saataisiin keskustelua vähän esiin.
     
  20. apilas

    apilas Guest

    Milläs hinnoilla laskit nuo näyttikset?

    Virtalähde Sli:ssä toisi 40€ lisää ja kuitenkaan lopputulos ei ole kuin 70€ SLi:lle enemmän hintaa. Joten kaksi 9600GT:tä maksaa vain 30€ enemmän kuin yksi 8800GTS 512mb? Ja mikä oli emolevyjen hintaero?


    Eiköhän se ole selvä, että kun nuo uudet 9000-sarjalaiset ovat kaupoissa niin G92-ytimisten 8800-sarjalaisten hinnat laskevat.


    Muutes millä resoluutiolla pelailet?
     
    Moderaattorin viimeksi muokkaama: 24.02.2008
  21. PekkaTur

    PekkaTur Guest

    Niin siis tuohon 70e ei ollut lisätty tuota virtalähdettä, joten halvin mahdollinen ero nousee uuden virtalähteen myötä ~110e.

    Tosin pitää muistaa, että noilla hinnoilla en olisi vielä ostamassa 9600 gt sli:hin, koska halvin hinta saksasta löytyy jo 139e kpl. Eli se nousee vaihtoehdoksi jos ja kun 9600 gt:n hinta laskee ~150e suomessa tai sitten tokihan saksasta tilaaminenkin on mahdollisuus.
    (eli nyt hinta on 165e x 2 = 330e. eli kolmekymppiä tippuu jo tuosta pois)

    Emolevyillä oli parisen kymppiä eroa. P5N-E sli maksoi 93e ja IP 35-e 77e.

    Elikkä pelit olisi tarkoitus pelata 1920 x 1080 resolla. Jos vain liittäminen 42" fullhd taulutöllöön on niin yksinkertaista kun olen ajatellut. Mutta tulee varmasti pelattua jonkin verran
    myös 1600 x 1200.

    Itse olen karttanut sli:tä tähän päivään asti, mutta noitten testien perusteella fps nousee sekä 1920 x 1080 että 1600 x 1200 resoilla melkein 100% yhteen 9600 gt:hen verrattuna peleissä fear,comppany of heroes, lost planet. N. 70-80% parannus fps:hän tulee oblivionissa ja Call of Duty 4. Bioshockissa ja crysiksessä 50%.

    Jos 8800 GTS 512mb hinta tippuu alle 250e, pitää rueta miettimään sitäkin vaihtoehtoa. Tällä hetkellä sen suorituskykyyn nähden se on liian hintava kortti. 8800 GT:n saisi jo 200e, mutta se ei oikein riitä pelitehoiltaan minulle.

    Ainiin, ja vertasin tuossa hintavertailussa saman merkkisiä kortteja, eli asuksen näytönohjaimet oli. Tämä sen takia, että 9600gt on niin uusi julkaisu, ettei siltä vielä löytynyt näitä halvimpia merkkejä, eikä hintavertailu olisi täten ollut järkevää.

     

Jaa tämä sivu