asus p5k, ongelmia ilmaantunut

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi Maxxxim 20.02.2008.

  1. Maxxxim

    Maxxxim Member

    Liittynyt:
    28.06.2005
    Viestejä:
    60
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Hiljattain alkanut kaduttaa, etten tutustunut tuohon vika-herkkään emoon tarpeeksi ennen ostoa. Kuukauden se toimi päivitetyillä ajureilla/bioseilla moitteettomasti, mutta nyt tämä 'rock solid'-emo on alkanut aiheuttamaan päänvaivaa.

    Viime päivinä ihan jo käynnistymisessä alkanut takkuilemaan: jumittuu bios-valikkoon 'auto-detecting sataI'-kohtaan, josta ei pääse eteenpäin kirveelläkään. Ongelma häviää yhdellä sadasta bootista, jolloin kaikki pelaa niin kuin pitääkin. Kovossa pitäisi olla kaikki kunnossa liitäntöjä myöten joten kysynkin, mitä tuon p5k:n kannssa tekisi?
     
    Viimeksi muokattu: 20.02.2008
  2.  
  3. OOIE

    OOIE Regular member

    Liittynyt:
    04.03.2007
    Viestejä:
    760
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Jos takuuta vielä löytyy niin takuuhuoltoon.
     
  4. Weega

    Weega Member

    Liittynyt:
    23.11.2000
    Viestejä:
    23
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Huh!

    Itse tilasin ko. emon kakkoskoneeseen ja ainakaan kovin yleisestä viasta P5K:ssa ei tuossa ole kyseessä. Kokeileppa nollata biossi ja päivitä se myös tuoreimpaan mikäli sellainen löytyy.
     

Jaa tämä sivu