Miten kellottaa pakettikoneen prossua

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi hulger 18.02.2008.

  1. hulger

    hulger Member

    Liittynyt:
    17.06.2006
    Viestejä:
    14
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Biosista ei löytynyt paikkaa, josta pääsisi muuntelemaan taajuuksia. Speedfaniakaan en uskaltanut käyttää, koska emoa ei löytynyt listasta. Öö, ilmeisesti pitäisi biosia päivitellä tj?

    Motherboardina MSI MS7091
    Prossu P4 516 2933 MHz Prescott

    Ja sitten vielä sellasta, että nostin näyttiksen taajuuksia nTune ohjelmalla juuri. Homma toimii mainiosti, kunnes käynnistän koneen uudelleen ja tuo prkl palauttaa taas oletusarvot. Onko joku kätevä pikku työkalu tähän hommaan. Tää nTune on muutenki laginen kakka.
     
    Viimeksi muokattu: 18.02.2008
  2.  
  3. smaga

    smaga Regular member

    Liittynyt:
    16.08.2006
    Viestejä:
    1,284
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    Eipä noita pakettikoneiden emolevyjä ole kellotukseen oikein suunniteltu.
     
  4. hulger

    hulger Member

    Liittynyt:
    17.06.2006
    Viestejä:
    14
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    No ei varmaan olekaan. Jotai pientä buustia luultavasti voi silti tehdä, kun kellotaajuus prossussa on 2925 ja alkuperäinen 2933 - Eikä varsinaisesti kuumenekaan kovassa käytössä.

    Hmm.. toimiiko muuten bios emon kautta? Eli siis tää homma on kiinni emolevyn kykenemättömyydest kellottaa näit muit osii?
     
    Viimeksi muokattu: 18.02.2008
  5. Sanzu

    Sanzu Regular member

    Liittynyt:
    31.10.2006
    Viestejä:
    814
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    BIOS on fyysinen osa emoa. Emossa siis on BIOS piiri, joka varmaan korvataan 5 vuoden sisällä uudenlaisella systeemillä.
    Omasta vanhasta fujitsun koneesta ei saanut mitään buustia mihinkään suuntaan irti, tosin oli AMD prossu ja tietenkin erilainen emo.
    Rivatuneria voit kokeilla tuohon näyttikseen jos haluat.
     
  6. hulger

    hulger Member

    Liittynyt:
    17.06.2006
    Viestejä:
    14
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Täytyypä zekata tuo rivatuner. Kiitos.

    Tarkistin manuaalista, että emolevy on sittenkin soveltuva ylikellotukseen. Samoin prosessorin säätöön löytyy suosituksia. Nyt vain ihmettelen, että olenko jossain väärässä biosvalikossa, kun mitään säätömahdollisuuksia en löydä. Phoenix versio ja startupissa dellillä sisään.
     
  7. J3ke

    J3ke Guest

    Monet merkit rajoittelivat kellotusmahdollisuksia rikkoutumisen pelossa.
     

Jaa tämä sivu