Kysymys Windowsin Oletusohjelma Asetuksiin Liittyen

Viestiketju Windows -ongelmat -osiossa. Ketjun avasi anon_user 18.02.2008.

  1. anon_user

    anon_user Member

    Liittynyt:
    20.11.2007
    Viestejä:
    67
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Onko olemassa ohjelmaa tai onko ylipäätänsä mahdollista jostain kautta säätää oletusohjelmat mieleisekseen, eli minulla olisi tarkoituksena esimerkiksi saada m3u ja pls soittolistat oletuksena aukeamaan winampilla, ja esimerkiksi real audio aukeamaan real playerillä, tai sitten esimerkiksi websivut aukeamaan mozilla firefoxilla.
    tiedän itse ainoastaan avaa sovelluksessa valikon, joka aukeaa kun painaa esimerkiksi soittolistaa oikeanpuoleisella hiirinäppäimellä
    Toivottavasti en selittänyt liian sekavasti :)
     
  2.  
  3. yamaneko

    yamaneko Senior member

    Liittynyt:
    22.09.2005
    Viestejä:
    5,093
    Kiitokset:
    1
    Pisteet:
    118
    Yleensä hyvä keino on suoraan haluamassaan ohjelmassa kertoa, että haluaa sen olevan oletusohjelmana hallitsemilleen tiedostyypeille. Tämä onnistuu mainitsemillasi ohjelmilla (esim. Winampissa: Options -> Preferences -> File Types -> valitse tiedostotyypit -> ruksaa myös valinta Restore file associations at Winamp tart-up)

    Sitten voit tietenkin vaihtaa oletusohjelmia tiedostotyyppien mukaan, mutta tämä on oikeasti hankalampaa. Koska et mainitse (miksi sitä on muuten niin vaikea kertoa) Windows versiota, oletan että sinulla on XP joten tässä ohjeet sille: Oma tietokone -> Työkalut -> Kansion asetukset -> Tiedostotyypit -> Etsi ja valitse listalta haluttu tiedostotyyppi -> Muuta -painike -> Valitse haluttu ohjelma-> Sulje -painike.
     
  4. tukis

    tukis Guest

    Samasta paikasta löytyy helpoiten myös valinnan asetus oletukseksi.
    Hiiren oiken klikkaus -> Avaa sovelluksessa -> Valitse ohjelma..., niin voit valita ohjelman ja lisätä rastin
    "Avaa tämäntyyppisen ohjelmat aina valitussa sovelluksessa."

    Lisäksi oletusohjelman voi muuttaa selaamiseen, sähköpostille, pikaviestille ja mediasoittoon
    (ja java näennäiskone)
    Ohjauspaneeli -> Lisää tai poista sovellus -> Valitse käytettävät ohjelmat
     
  5. anon_user

    anon_user Member

    Liittynyt:
    20.11.2007
    Viestejä:
    67
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Kiitos kaikille pikaisesta vastauksesta, hommat lähti toimimaan :)
     
  6. BforeDusk

    BforeDusk Senior member

    Liittynyt:
    15.09.2006
    Viestejä:
    6,570
    Kiitokset:
    7
    Pisteet:
    118
    Ja paikka jossa täyslista tiedostopäätteisiin ja siten oletusohjelmaan.
    Kansio näkymässä Työkalut > Kansion asetukset... > Tiesostoyypit-välilehti.
     
  7. yamaneko

    yamaneko Senior member

    Liittynyt:
    22.09.2005
    Viestejä:
    5,093
    Kiitokset:
    1
    Pisteet:
    118
    Déjà vu
     

Jaa tämä sivu