Kone ei käynnisty

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi Jukkh 18.02.2008.

  1. Jukkh

    Jukkh Guest

    Elikä kyseessä on noin vuoden vanha paketti, jossa oli ensin silloin tällöin käynnistymis ongelmia. XP:n lataus palkki jäi usein puoleenväliin ja silloin ei auttanut muu kuin ivobuutti.
    Näyttöön tuli joku "not detected" teksti. Näyttö kyllä toimii toisessa koneessa.
    Tuulettimet ja kovo lähtee pyörimään, eikä mielestäni kovostakaan kuulu mitään lataamiseen viittaavaa raksutusta.
    Avoin koneen ja siellä oli prosessorin siili täynnä tomua, siis aivan tukossa. Sillä on pelattu sitä uusinta cal of dutya, että olisko prossu ja/tai emo grillaantunut siinä tohinassa pilalle.??
     
  2.  
  3. k0jootti

    k0jootti Regular member

    Liittynyt:
    11.10.2006
    Viestejä:
    4,404
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    No kai olet putsannut ne pölyt sieltä koneen sisältä? Jos et, ota ensin kone pois verkkovirrasta, sen jälkeen varovasti puhaltelet tai ostat paineilmaa kaupasta.
    Mikäli olet jo putsannut koneen eikä se silti käynnisty, peruskikka on ottaa emolevyn pinnalla oleva patteri pois muutamaksi tunniksi, sen jälkeen patteri kiinni ja kone käyntiin.
     
  4. Jukkh

    Jukkh Guest

    Pölyt on putsattu ja patterikin käväisi poissa.
     

Jaa tämä sivu