|
Yli miljoonan kruunun korvausvaatimukset Pirate Baylle
|
|
Viestiketjuun kuuluvat käyttäjäkommentit liittyvät tähän uutiseen:
uutinen julkaistu: 31 tammikuuta, 2008
Tänään käynnistyneessä oikeusjutussa syyttäjä on asettanut yhteensä 1,2 miljoonan kruunun korvausvaatimukset neljälle Pirate Bayn toiminnassa mukana olleelle henkilölle. Kolme syytetyistä, Fredrik Neij, Gottfrid Svartholm ja Peter Sunde, ovat Pirate Bayn aktivistijäseniä, ja neljäs on Rix Port 80-yrityksen omistanut Carl Lundström, joka toimitti ruotsalaissivustolle internetkaistaa.
Syytteet ... [ lue koko uutinen ]
Lue uutisartikkeli kokonaisuudessaan ennen kuin kommentoit aihetta.
|
Member
|
31. tammikuuta 2008 @ 13:50 |
Linkki tähän viestiin
|
|
"ja todistusaineistona käytetään mm. syytettyjen henkilöiden sähköpostiliikennettä."
Siis mitä arveluttavaa s.postista löytyy???
"89% vastanneista pitää oikeusjuttua "vääränä ja häpeällisenä tapana yrittää lopettaa tiedostojen jakaminen"
Juuri näin, hienoa!
Viestiä on muokattu lähettämisen jälkeen. Viimeisin muokkaus 31. tammikuuta 2008 @ 13:53
|
Member
4 tuotearviota
|
31. tammikuuta 2008 @ 14:10 |
Linkki tähän viestiin
|
Lainaus: Syytteet koskevat kahdenkymmenen musiikkiteoksen, yhdeksän elokuvan ja neljän tietokonepelin luvatonta levitystä
Koko piratebayn kaikista tiedostoista otetaan 33 tiedostoa ja niistä syytetään :) 120 000 euroa ei ole hirveästi, varsinkaan jos piratebay saa mainostuloja sivustostaan yli 5 000 euroa kuussa.
|
Senior Member
4 tuotearviota
|
31. tammikuuta 2008 @ 14:11 |
Linkki tähän viestiin
|
Lainaus: Ruotsin suurimman "kauppasivuston", E24.se:n, gallupissa 89% vastanneista pitää oikeusjuttua "vääränä ja häpeällisenä tapana yrittää lopettaa tiedostojen jakaminen"
Haha, hyvä Ruotsi! Toivottavasti pistää päättäjiä hieman miettimään.
|
|
Mythic
Junior Member
|
31. tammikuuta 2008 @ 14:24 |
Linkki tähän viestiin
|
Lainaus:
Lainaus: Syytteet koskevat kahdenkymmenen musiikkiteoksen, yhdeksän elokuvan ja neljän tietokonepelin luvatonta levitystä
Koko piratebayn kaikista tiedostoista otetaan 33 tiedostoa ja niistä syytetään :) 120 000 euroa ei ole hirveästi, varsinkaan jos piratebay saa mainostuloja sivustostaan yli 5 000 euroa kuussa.
Jos kuukaudessa tienataan 5 000, vie 120 000 euroa noin kahden vuoden tulot mainostuksista, luulisi tuon tekevän pienen haavan budjettiin, vaikka onkin lahjoitettua rahaa ym. tuloja.
Toivotaan, että juttu päättyy TPB:n hyväksi. ;)
|
|
IsoJorma5
Junior Member
|
31. tammikuuta 2008 @ 14:25 |
Linkki tähän viestiin
|
|
|
|
SuomiP
Member
1 tuotearvio
|
31. tammikuuta 2008 @ 14:36 |
Linkki tähän viestiin
|
|
en tiiä millaisia nuo mainos sopimukset on mutta jos saisi esim 1 sentin per käyttäjä / kk niin se ois 100k € (10 miljoonaa käyttäjää)
|
|
itago
Newbie
1 tuotearvio
|
31. tammikuuta 2008 @ 15:03 |
Linkki tähän viestiin
|
|
Kyllä ne aika paljon enemmän kuin 5000€ tienaa kuukaudessa :D
|
|
Kardaani
Newbie
|
31. tammikuuta 2008 @ 15:56 |
Linkki tähän viestiin
|
|
kävin itsekkin laittamassa ruksin "vääränä ja häpeällisenä tapana yrittää lopettaa tiedostojen jakaminen" kohtaan e24.se sivuilla. :)
Ja olisi kiva tietää että mitkä olivat sitten ne ratkaisevat "tiedostot".
Viestiä on muokattu lähettämisen jälkeen. Viimeisin muokkaus 31. tammikuuta 2008 @ 15:58
|
|
vallu88
Junior Member
5 tuotearviota
|
31. tammikuuta 2008 @ 16:26 |
Linkki tähän viestiin
|
|
voi olla vähän suurempi kuukausi tulo kuin 5000€, tuo kun tuntuu aika pieneltä summalta. 1 000 000 käyttäjää ja varmaan 1 500 000 sivuistolla vieraillut henkilöä ja kaikki sivutoiminta mitä pb pyörittää tuo rutkasti rahaa kuukaudessa.
|
Moderator
8 tuotearviota
|
31. tammikuuta 2008 @ 16:29 |
Linkki tähän viestiin
|
Lainaus: Syytteet koskevat kahdenkymmenen musiikkiteoksen, yhdeksän elokuvan ja neljän tietokonepelin luvatonta levitystä
Miljoona torrenttia ja vain tuon verran löysivät laittomia? Taitaa olla niin, että kaikki levy-yhtiöt tai muut eivät ole halunneet mukaan tähän oikeusjuttuun, sillä tämähän on suorastaan vitsi!
|
|
RIVER2
Account closed as per user's own request
|
31. tammikuuta 2008 @ 16:40 |
Linkki tähän viestiin
|
Toi on aika pro :D
Kyllä ne PB:n pojat voittaa tämän oikeudenkäynnin. Viimestään hovissa, kun P2P on luultavasti laillista.
|
Member
4 tuotearviota
|
31. tammikuuta 2008 @ 16:45 |
Linkki tähän viestiin
|
Lainaus, alkuperäisen viestin kirjoitti SuomiP: en tiiä millaisia nuo mainos sopimukset on mutta jos saisi esim 1 sentin per käyttäjä / kk niin se ois 100k € (10 miljoonaa käyttäjää)
Jos piratebay tienaa mainostuloilla yli 20 000 euroa kuussa olisi heitä syytetty paljon paljon aikaisemmin. 1,2 miljoonaa euroa vuodessa on summa josta suurin osa maailman isoista sivuista uneksii mainostuloina. TPB ylläpitäjät käyvät(?) töissä todennäiköisesti, joten eivät he todennäköisesti tällä elä.
EDIT: ^Päivän parhaat Mount Sharemore ja grave of MPAA :)
Viestiä on muokattu lähettämisen jälkeen. Viimeisin muokkaus 31. tammikuuta 2008 @ 16:48
|
|
ElPezo
Newbie
|
31. tammikuuta 2008 @ 18:33 |
Linkki tähän viestiin
|
|
a
Viestiä on muokattu lähettämisen jälkeen. Viimeisin muokkaus 31. tammikuuta 2008 @ 18:34
|
|
redhat78
Newbie
|
31. tammikuuta 2008 @ 19:12 |
Linkki tähän viestiin
|
|
pirate bay pitäisi perustaa oma asumaton saarivaltio,
tää on ihan turhaa kissa ja hiiri leikkiä valmmit on otettu amerikasta
raskassa on lataaminen laillista.
ottakaa sieltä esimakua.
|
AfterDawn Addict
1 tuotearvio
|
31. tammikuuta 2008 @ 19:44 |
Linkki tähän viestiin
|
Lainaus, alkuperäisen viestin kirjoitti redhat78: pirate bay pitäisi perustaa oma asumaton saarivaltio,
tää on ihan turhaa kissa ja hiiri leikkiä valmmit on otettu amerikasta
raskassa on lataaminen laillista.
ottakaa sieltä esimakua.
Jos meinasit Ranskaa, siellähän tuli sallituksi ihmisten nettiyhteyksien seuraaminen. Joten ei sielläkään hyvin mene.
Lainaus: Pirate Bayn oma kanta on selkeä. He pitävät syytettä poliittisena vainona, jota ohjaavat isot amerikkalaisfirmat viranomaisien sijaan.
No shit, eiköhän kaikki tiedä tuota todeksi.
Lainaus: Gallupissa 89% vastanneista pitää oikeusjuttua "vääränä ja häpeällisenä tapana yrittää lopettaa tiedostojen jakaminen"
Sentään suurin osa ruotsalaisista ymmärtää jotain. Vaikka tuossa nyt ovatkin "vain" ne, jotka ovat käyneet tuolla sivulla.
Lainaus: 6% tukee syytettä, ja 5% ei osaa sanoa
En tiennytkään että ruotsin kansalaisista 6% on levymafialla töissä. :P
|
|
konverter
Senior Member
|
31. tammikuuta 2008 @ 23:14 |
Linkki tähän viestiin
|
|
Nelosen uutisissa oli juttua että piraten pojat tienaisivat 3 miljoonaa dollaria mainostajilta. En muista kylläkään oliko kyse vuosituloista vai kuukausi :)
|
Member
2 tuotearviota
|
31. tammikuuta 2008 @ 23:27 |
Linkki tähän viestiin
|
Lainaus, alkuperäisen viestin kirjoitti konverter: Nelosen uutisissa oli juttua että piraten pojat tienaisivat 3 miljoonaa dollaria mainostajilta. En muista kylläkään oliko kyse vuosituloista vai kuukausi :)
Toivottavasti ei niin paljoa. Itsellä ainakin on adblock käytössä, niin saan selattua täysin näkemättä yhtään mainosta. Eiköhän joku muukin käytä.
|
|
SuomiP
Member
1 tuotearvio
|
1. helmikuuta 2008 @ 01:08 |
Linkki tähän viestiin
|
|
torrentfreak sanoo uutisessaan tpbn vuotuisten mainostulojen olevan yli 4 miljoonaa dollaria
|
|
mjk
Senior Member
1 tuotearvio
|
1. helmikuuta 2008 @ 07:58 |
Linkki tähän viestiin
|
|
P2P-verkot ovat laillisia kuten ftp:kin....noita p2p-verkkoja käyttävät monet isotkin firmat joten se siitä laittomuudesta, itse torrentitkaan eivät sitä voi olla kun se torrent-pakettihan voisi olla ihan mikä tahansa (esim: voodoo-näyttiksen ajuri, nimetty vaikka ellun nimeksi)..osa firmoista varsinkin linux jakelut ovat hoidettu juuri torrentilla. No toivottavasti pojjaat voittavat koska ei linkkien laittaminen ole laitonta.
Offtopic, myydään ahvenanmaa tb:lle....
|
|
myprofile
Newbie
|
1. helmikuuta 2008 @ 19:39 |
Linkki tähän viestiin
|
|
Työni puolesta joudun usein näkemään oikeussalin tapahtumia, ja voin vain kertoa, että varsinaista oikeutta ei tunnu enää olevan. Oikeudenkäynti on teatteria, jossa paras esitys palkitaan. Syytönkin saadaan näyttämään syylliseltä, jos asialla on pätevä juristi. Totuutta venytetään katkeamispisteeseen asti ja joskus se repeileekin pahasti. Tuomarit tuntevat vain lain pykälät, eivät useinkaan käsiteltävää asiaa. Vain näyttö ratkaisee, ja siksi suosittelen aina kaikille asiakkailleni pätevän juristin käyttöä oikeussalissa. Yksin siellä ei pärjää vaikka olisi oikeassakin.
Sanotaan, että totuus ei pala tulessakaan, mutta oikeussalissa se kärventyy jo muutaman puheenvuoron jälkeen. Toivotaan parasta ruåtsalaisten kohdalla, mutta vastassa on melko vahvat voimat.
|
|
myprofile
Newbie
|
1. helmikuuta 2008 @ 21:10 |
Linkki tähän viestiin
|
|
And respect my unique user name.
|
AfterDawn Addict
1 tuotearvio
|
2. helmikuuta 2008 @ 02:08 |
Linkki tähän viestiin
|
Lainaus, alkuperäisen viestin kirjoitti mjk: P2P-verkot ovat laillisia kuten ftp:kin....noita p2p-verkkoja käyttävät monet isotkin firmat joten se siitä laittomuudesta, itse torrentitkaan eivät sitä voi olla kun se torrent-pakettihan voisi olla ihan mikä tahansa (esim: voodoo-näyttiksen ajuri, nimetty vaikka ellun nimeksi)..osa firmoista varsinkin linux jakelut ovat hoidettu juuri torrentilla. No toivottavasti pojjaat voittavat koska ei linkkien laittaminen ole laitonta.
Ei tässä ketään olekkaan kertoilemassa torrentin olevan laiton tai laillinen. Nyt puhutaan sen käyttötavasta.
Torrentit ovat juridisesti melko hankalia todistaa laittomiksi käyttötavasta riippuen, joten tässäkin haetaan sitten tuomiota lähinnä yllytyksestä ja avunannosta ja sen tapasista.
|
|
_Henkka_
Junior Member
3 tuotearviota
|
3. helmikuuta 2008 @ 20:34 |
Linkki tähän viestiin
|
Lainaus, alkuperäisen viestin kirjoitti mjk: Offtopic, myydään ahvenanmaa tb:lle....
Joo samaa mieltä :D ei me sillä mittään tehdäkkään :D
|
|
Mainos
|
  |
|
Member
2 tuotearviota
|
18. helmikuuta 2008 @ 19:17 |
Linkki tähän viestiin
|
|
Voi hyvä luoja. Kyllä jaksaa ottaa päähän moiset neidit, jotka jahtaavat "nettirikollisia", kun voisivat muutakin ajallansa tehdä. Toivon syvästi, että kaikki syytteet The Pirate Baytä vastaan kumotaan, ja pojat pääsevät jatkamaan hommiaan. Toivottavasti saavat jopa jotain korvauksia koko hälämölöstä (tiedä sitten onko edes mahdollista, mutta nolatakseen Ruotsin viranomaiset, yms. "isot tahot").
|