Dual Core pyörittämään vanhoja pelejä paremmin?

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi brewst3r 24.01.2008.

  1. brewst3r

    brewst3r Member

    Liittynyt:
    22.12.2006
    Viestejä:
    71
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Onko mahdollista saada jotenkin yhtä corea käyttävän pelin käyttämään kahta corea tai edes toimimaan pelin paremmin (Call of Duty 1)? kyseessä siis intelin e6550
     
  2.  
  3. Kakikello

    Kakikello Active member

    Liittynyt:
    15.10.2007
    Viestejä:
    1,118
    Kiitokset:
    22
    Pisteet:
    68
    Kyllähän CoD 1 pitäis tuolla kokoonpanolla pyöriä kaikilla herkuilla!
     
  4. smaga

    smaga Regular member

    Liittynyt:
    16.08.2006
    Viestejä:
    1,284
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    Mitäs mitäs. Eikö muka call of duty toimi? Luulisi rullaavan grafiikat tapissa kun omallanikin moiseen pystyy.
     
  5. bokeh

    bokeh Regular member

    Liittynyt:
    06.12.2007
    Viestejä:
    209
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Jotkin vanhat pelit/ohjelmat ei vain toimi kunnolla dual core prossuilla, Call of Duty 1 taitaa olla yksi niistä?

    Netti on pullollaan ohjeita ja ohjelmia joilla saada vanhat pelit toimimaan tuplaydin prossuilla, mutta paras taitaa olla suoraan exe tiedostoon määrittää kumpaa ydintä peli käyttää.

    Kannattaa alkuperäinen exe ottaa ensin talteen. Googleta "imagecfg" ja kolme ensimmäistä linkkiä antavat hyvät ohjeet miten käyttää sitä.

    Ohjelmista hksfv on sellainen joka kaatuu tuplaydinprossulla, joten tuolla olen sen määrittänyt käyttämään pelkästään kakkos ydintä.
     
  6. smaga

    smaga Regular member

    Liittynyt:
    16.08.2006
    Viestejä:
    1,284
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    Ei ainakaan minulla ole dualcoren kanssa ollut ongelmia..
     
  7. MikroMake

    MikroMake Active member

    Liittynyt:
    03.02.2006
    Viestejä:
    3,866
    Kiitokset:
    5
    Pisteet:
    68

    Call of Duty, Call of Duty: United Offensive, Call of Duty 2, Call of Duty 4 + muut monet pelit ovat toimineet mainiosti.
     
  8. brewst3r

    brewst3r Member

    Liittynyt:
    22.12.2006
    Viestejä:
    71
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Joo kyllähän se kaikilla herkuilla pyörii (max graphic).. mutta harmittaa kun vanhoilla koneilla pörii paremmin esim. kaverilla on vanha amd 64 4000+ joka pyörittää codia selvästi paremmin koska on vain yksi core. Mulla välillä lagii ihmeesti. Ihanne fps pelissä olisi (333) jotka monet vanhemmat koneet pitävät, mutta kun nyt on uusi dual core niin eipä ei.. fps heittelee 230-300 välillä. Olisi pitänyt varmaan vähän vanhemmilla osilla kone ostaa :d kun vanhoja pelejä tykkään pelaa. Omapahan moka ..
     
  9. bokeh

    bokeh Regular member

    Liittynyt:
    06.12.2007
    Viestejä:
    209
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Vaikka peli toimii teillä niin ei se välttämättä toimi niinkuin pitäisi. Jos ei kaadu niin saattaa ilmetä pelin yhtäkkisenä nopeutumisena/hidastumisena.

    Kokeilitko imagecfg:tä? tai testaa ensin kun olet aloittanut pelin niin alt+tab työpydälle, tehtävienhallinnasta etsi pelin exe, hiiren oikeanpeuoleisella napilla valitse "set affinity" ja ota ruksi pois toisesta coresta. Jos sitten sulavammin pyörii niin tee pelin exelle tuo imagecfg juttu.

    Call of Duty foorumeillakin ilmoitus asiasta http://www.codboards.com/showthread.php?t=18665
     
  10. smaga

    smaga Regular member

    Liittynyt:
    16.08.2006
    Viestejä:
    1,284
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    Kyllä se 125 fps riittää codissa ihan mainiosti.
     

Jaa tämä sivu