olen yrittäny täs saaha kunnon kajarit tietokoneen kaijuttimiks ja sainki toimimaanki sillain että kuuluu hiljasella kunnolla mutta kovemmalla alkaa säriseen ja paukkuun. elikkä kajareist lähti 4 johtoa. sidoin ne yhteen sillain että tuli 2 johtoa ja leikkasin vanhoista kuulokkeista sen "pään" pois mikä törkätään tietokoneen kaijuttimiin. yhistin ne 2 johtoa siihen "kuuloke päähän" ja törkkäsin sen nuihin tietokoneen kaijuttimiin. sitten alko kuulumaan jotenki. Elikkä pienen patentin tein. niin että olisko mitään keinoa millä sais nuo kuulumaan paremmin.
Kuulostaa tosiaan siltä, että olet kytkenyt pelkät (passiiviset) kajarit äänikorttiin - tarvitset joko aktiiviset kaiuttimet (sisältävät vahvarin) tai erillisen vahvarin väliin. Vai meneekö nykyisille kajareillesi myös sähköjohto (verkkosähkö suoraan tai muuntajan kautta)?
No eihän tommosta välttämättä tartte! Jos sulla on vaikka vanhat stereot esimerkiks jotkut pakettistereot, niin voit kytkeä ne kajarit siihen ja sitten kytket stereot vaan koneeseen ja homma pelittää Huuonetistä kannattaa kattoo viritinvahvistimia kun saa jo alle 50e:nkin jo kohtuullisentms.
Aivan, mikä tahansa vahvari (tai stereopaketti), jossa on edes yksi vapaa line-inputti, kelpaa tuohon. Kirpparilta tai jostain myyntipalstalta luulisi parilla kympillä löytävän, ehkä jopa ilmaiseksi jonkun, jossa esim. sisäänrakennettu CD-asema ei enää toimi.