En nyt tiedä mitä nuo juniorit on omalle koneelleen tehneet mutta Xp ei enää käynnisty. Menee hyvän matkaa mutta sitten näytössä lukee ensin "signal out of range" ja heti perään "power saver active" ja buuttaa uudelleen. Sen jälkeen pyytää valitsemaan miten käynnistetään mutta ei käynnisty vikasietotilassakaan.
Vaikuttaa rautapuolen vialta. Jos ei käynnisty Windowsin asennuslevylläkään, niin rautapuoli tutkimukseen. Täällä tietysti vähän vaikea vikaa jäljittää kun ei ole sitä konetta edessä kokeiltavana ja sormeiltavana.
Tuo tulee jos on liian suuri resoluutio taikka väärä taajuus. Kokeele valita käynnistyvalikosta "Enable VGA mode" tai vaastaava. Jos WIndowssi käynnistyy niin laita reosluutio ja taajuus oikeiksi (vaikka 1024*768 ja 50Hz)
Sehän tuossa olikin paha kun omasta mielestäni vikailmoitus viittasi liian suureen resoluutioon mutta ei käynnistynyt vika- eikä vga tilassa. Eikä missään muussakaan. Käytin muistikamman ja verkkokortin irti ja lähti päälle. Nyt pitää vielä uskaltaa buutata.