Tämä on vähän pidempi tapahtumaketju, koetan selittää. Kaikki alkoi normaalina koneen tökkimisenä ja hidasteluna, windows xp oli ollut asennettuna varmaan kolmisen vuotta ja melkoisesti tauhkaa matkan varrella tuli instattua/uninstattua. Sitten ohjelmat alkoivat kaatua, esim dc++ kun jonkun tiedoston lataus valmistui, firefox lakkasi näkymästä vaikka taskmanagerissa prosessit näkyivät jne. Sitten windows ei jaksanut enää bootata itseään loppuun asti, vaan kone käynnistyi aina uudestaan kun windows latasi itseään valmiiksi. Koetin ajaa windowsin korjausasennuksen, se kaatui aina siinä kohdin kun asennusohjelma koetti asentaa FAT ja NTFS asioita. Ultimate bootcdn kovotesterit eivät näyttäneet levyvirheitä, mutta kovin montaa testeriä en saanut ajettua, kone kaatui miltei aina kun jonkin ohjelman valitsi käytettäväksi, siten että ohjelman "purku" halttasi, ja oli pakko resetoida. Sitten kone ei alkanut lataamaan edes biosia. Napsin kovot irti ja iskin toiseen koneeseen kiinni. Levyt löytyivät normaalisti. Formatoin system osion (erroreita ei löytynyt) ja laitoin levyt takaisin. Resetoin myös CMOSin. Bios latautui, ja windows xp:n asennus cd:ltä toimi aivan normaalisti. Kun asennus ensimmäisen kerran käynnisti koneen uudelleen, mitään ei taaskaan tapahtunut, eli edes bios ei latautunut. Reset-nappi ei auttanut, bios ei ladannut edelleenkään, eikä kone sammunut muuten kuin virtalähteestä. Pistin sähköt takaisin ja käynnistin koneen -> boottasi normaalisti. Tätä taktiikkaa aina uudeelleenkäynnistyksissä käyttäen sain xpn asenettua. Ja nyt itse kysymys: kone toimii nyt, mutta ei edelleenkään suostu boottaamaan (edes lataamaan biosia) ellei sähköjä ole käytetty poikki virtalähteen kytkimestä. Minkäänlaisia virheilmoituksia ei ole näkynyt. Kovo ääntää eri lailla silloin kun boottaus onnistuu, kuin silloin kun se ei onnistu. Mikä on luultavasti rikki? Ajattelin koittaa biosin flashaamista uusiksi koska se on vielä tekemättä. Semmoinen tarina, kiitos jo etukäteen jos joku tietäväinen osaa kertoa jotakin.
Toisella virtalähteellä voisit testata aluksi. Myös yhdellä muistikapulalla tai jos on vain yksi kapula niin vaihdat slottia. Biosia en lähtisi nuin epävakaalla systeemillä päivittämään. Riskit tuhota koko emo on suurehko jos kaatuu kesken päivityksen. Saattaa emokin vedellä toki viimeisiään. Jos saat jostain toisen virtalähteen käsiin, siitä olisi hyvä aloittaa.
Oireet sopisivat aika hyvin siihen, että emolla on elkot päässeet vähän kuivahtamaan, eli jänniteregulointi on hiljalleen huonontunut. Toki myös melkein mikä tahansa muukin voisi tuollaista aiheuttaa, esim. sopivasti vikaantunut poweri, muistikampa, näyttis tai joku lisäkortti. Emon konkkien vaihto on periaatteessa melko helppoa, jos vaan jostain löydät sopivat uudet tilalle järkevään hintaan. Joissain emoissa tilaa on niin vähän, ettei vastaavia konkkia meinaa löytää. Eli yritän sanoa, että konkkien vaihtoa voisi kannattaa kokeilla.
Jesh, testasin toisella powerilla -> ei muutosta. vaihdoin muistikamman slottia -> ei muutosta. mielenkiintoista tässä on kyllä se, että wintoosasta sammuttaessa kone kyllä sammuu ihan näennäisen nätisti. käynnistymään se ei suostu ennenkuin powerista on käytetty virrat pois. en tajua, mutta kyllä tämä nyt emoon tosiaan viittaa... taidan koettaa sellaista, että otan tuon nykyisen systeemikovon pois ja instaan windowsin ihan uudelle levylle. saapahan sitten senkin mahdollisen levyvian haarukoitua pois. ja konkkien vaihtoon/etsintään ei kyllä mun taidot riitä, mieluummin ostan samanmoisen emon käytettynä tai ostan uuden koneen, onhan tämä lurjus jo kuutisen vuotta palvellut
Jos emo on 6 vuotta vanha ja AMD:n prossulla, niin varmaan 90%:ssa näkemistäni viallisista emoista vika johtuu juuri kuivaneista konkista. Intel-pohjaisissa emoissa konkkavikoja on jostain syystä ollut paljon vähemmän.
Jep, AMD:n Athlon XP tuossa on ja emo oli muistaakseni jotain k7-333 tai ainakin sinnepäin. Mutta hienosti kone nyt ainakin toistaiseksi toimii, kunhan jaksaa tuon virtalähteen kytkimen kanssa tolskata. Saapa nähdä, milloin lopullisesti väsähtää. Kiitoksia neuvoista
Tässä olis linkki joka tukee wipe2000 neuvoja,jos ongelma jatkuu,niin käy lukemassa tuolta. http://www.badcaps.net/pages.php?vid=5 Lue tämä kohta.I d e n t i f y i n g - S y s t e m E r r o r s & S y m p t o m s