Sain tiedoksi, että XP:n (D-asema) rinnalla oleva W 98 (C-asema) on poistettavissa ihan alustamalla, mutta nyt ongelmana se, että formatoinnin "viime metreillä" alustus ilmoittaa, ettei voi viedä formatointia loppuun. Miten jäljitän ja poistan esteen, joka estää formatoinnin loppuun viennin?? Kiitos tiedosta!
Johtunee siitä, että myös 98 on kirjoittanut ohjaustiedostojaan C: asemaan. Poisto onnistuu kun se tehdään DOS tilassa käyttäen boottikoroppua tai -levyä. Oltava sitten tarkkana, että poistaa tosiaan vain 98:n eikä XP:tä! Boottiaineistot saa esim Bootdisk.comista: http://www.bootdisk.com/bootdisk.htm
Xp:n käynnistystiedostot ovat myös C:-aseman juuressa. Jos formatoit C:-aseman, myös nämä häviävät ja kone ei käynnisty windowsiin. Helpoimmin saat 98:n pois muokkaamalla boot.ini tiedostoa C:-aseman juuressa; poistamalla siitä 98:n rivit. Tämän jälkeen voi poistaa 98:n kansiot yms. Ja kone aukeaa xp:hen. Homma on yksinkertainen mutta pienikin virhe sotkee koko homman.