Pakastin jäähdyttimenä

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi MrKomppa 06.01.2008.

  1. MrKomppa

    MrKomppa Regular member

    Liittynyt:
    12.12.2007
    Viestejä:
    147
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Eli tuli hullu idea mieleen katsellesani erilaisia nestejäähdytys paketteja. Elikkä jos asentaisi koneeseen nestejäähdytyksen mutta korvaisi/ avustaisi itse jäähdytintä pakastimella. Mielässä kävi lähinnä vanhan pakastimen modaus pieneen tilaan, jonka läpi pumppaisi nesteet.

    Idea on vielä täysin vailla suunnittelua, mutta eihän pakkasen puolella olevasta nesteestä ole koneelle mitään haittaa. Koneeni ei (ainakaaa vielä) ole kellotettu.

    Olisi myös kiva kuulla hieman kokeneempien jäähdyttäjien kommentteja, en ainakaan osunut haulla mitään vastaavaa silmiin.
     
  2.  
  3. fps0

    fps0 Guest

    muuta ei mieleen tule ettei vettä ainakaan kannata putkiin laittaa.
    aika kahelilta kuulostaa mutta siitä ne keksinnöt lähtee.
    energia taloudellinen murha.
     
  4. puppe_b

    puppe_b Regular member

    Liittynyt:
    02.04.2005
    Viestejä:
    843
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    http://www.hardforum.com/showthread.php?t=842419
    http://www.ocforums.com/showthread.php?t=46475
    http://www.dangerden.com/forums/viewtopic.php?p=9616&sid=422362f338f27faa5805718feae8847a
    http://www.xtremesystems.org/forums/archive/index.php/t-109663.html

    http://en.wikipedia.org/wiki/Condensation

    Ei kannata. Jos haluat kuitenkin kokeilla, niin tässä pari vaihtoehtoa:

    1. Osta pieni jääkaappi (esim http://www.huuto.net/fi/showitem.php3?itemid=69143519 ) ja sijoita sen sisään nestetankki. Modaa letkut jääkaappiin tiiviisti, niin ettei jääkaapin jäähdytysteho laske. Muut vesijäähdytys paketin osat tulevat jääkaapin ulkopuolelle.

    2.Osta pieni pakastin (esim. http://www.huuto.net/fi/showitem.php3?itemid=69080626 ) ja modaa letkut kulkemaan pakastimen läpi. Muut vesijäähdytys paketin osat ulkopuolelle. Näin neste jäähtyy, mutta sen lämpötila ei laske "liikaa" (vrt. linkeissä olevat varoitukset ja wikin ilmiö). Letkut pitäisivät olla helposti siirrettävissä pakastimen sisältä ulkopuolelle käytön lopuksi (kun virtaus lakkaa).

    edit: Sinuna "tyytyisin" perinteiseen vesijäähy ratkaisuun tai tehokkaasen ilmajäähyyn. Kannattaa avata sitä ovea ja ikkunaa välillä ;)
     
    Viimeksi muokattu: 06.01.2008
  5. Reserv

    Reserv Regular member

    Liittynyt:
    06.09.2006
    Viestejä:
    247
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Jos putket on tarpeeks kylmät niin eiköhän niihin ala tiivistyyn vettä pinnalle.
    Ehkä kannattaa hankkia mieluummin vaikka Vapochill
     
    Viimeksi muokattu: 06.01.2008
  6. MrKomppa

    MrKomppa Regular member

    Liittynyt:
    12.12.2007
    Viestejä:
    147
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Muuten todella hyvä idea mutta tuo ei ole ihan halpa. Nopeasti keksin tuon letkuihin tiivistyneen nesteen ratkaisuksi letkujen päälystyksen jollain imukykyisellä (esim jotain kangasta), josta neste sitten haihtuisi. Eihän tuolla tiivistyvällä nesteellä muuta haittaa taida olla kuin että kone olisi hyvä pitää kuivana.

    Niin ja tosiaan veden ajattelin korvata ihan jäähdytinnesteellä, jossain tietokoneen nesteessä luki että kestää -9 c, mutta esim autojenhan nesteet kestävät alle -30 c lämpötiloja.
     
  7. juupee1

    juupee1 Member

    Liittynyt:
    26.03.2006
    Viestejä:
    45
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Miten olisi sellainen idea mitä itse olen tässä miettinyt että, pistetään jäähdytin, pumppu ja nestesäiliö ikkunan tuuletusluukun taakse (oletetaan että sellainen on). Letkut luukusta läpi(pikaliittimet), ja tuloletkuun taikka molempiin lämpöeristys estämään letkujen hikoilemista pakkaskeleillä, sellaista harmaata solumuoviprofiilia, en nyt sen oikeaa nimeä tähän muista.

    + Suurimman osan vuodesta jäähtyy tehokkaasti. nesteeksi: akkuvesi+etyleeniglykooli 20% seos.
    + Vähemmän melua, kun pumppu ja tarvittaessa puhaltimet olisi tiivistetyn luukun takana.
    - Pumppu ei varmaan tykkää hyvää pakkasesta? ainakin suositus käyttölämpötilat on usein 0-60 asetetta.

    Tuuletusikkunaan tuollainen jäähdytysratkaisu on hieman hankalampi tehdä kahden lasin takia, mutta varmasti onnistuu siihenkin.

    Tuuletusluukussa ei ole muutakuin ulkopuolella ritilä/verkko ja sisäpuolella varsinaisessa pokassa lasiaukon täytteenä on kovalevy tai vaneri + styroksi ja taas kovalevy/vaneri sekä listat. Alkuperäinen on helppo purkaa, ja tehdä omat patentit tilalle jos ei viitsi alkuperäisiä levyjä tuhota.

    Letkut: 13mm silikonia, ja tietenkin pikaliittimillä varustettuina.

    Kuulostaako pahalta?
     
  8. MrKomppa

    MrKomppa Regular member

    Liittynyt:
    12.12.2007
    Viestejä:
    147
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Olen totakin ajaellut mutta kun ei oo sellasta luukkua, on vaan ikkuna ja tosiaan lasit on vähä vaikeat. Eikä viittis seinäänkään reikää alkaa porata.
     
  9. juupee1

    juupee1 Member

    Liittynyt:
    26.03.2006
    Viestejä:
    45
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Entä ikkunankarmin ja seinän välistä? eristeiden läpi letkut ulos, ja sinne sitten tarvittavat systeemit. Kerrostalossa tosin ei varmaan kannata alkaa tuotakaan toteuttamaan. :)
     
    Viimeksi muokattu: 07.01.2008
  10. Reserv

    Reserv Regular member

    Liittynyt:
    06.09.2006
    Viestejä:
    247
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Kyllähän toi ikkuna on kylmä ihan huoneiston puolellakin. Ei muuta kun putkee kiinni ikkunaan. Joku metallinen putkihäkkyrä niin kai se siinä vähän jäähtyy.
     
  11. Kasavuori

    Kasavuori Regular member

    Liittynyt:
    17.04.2006
    Viestejä:
    443
    Kiitokset:
    11
    Pisteet:
    28
    Kannattaisi sitten ensin perehtyä termodynamiikkaan, ennen kuin alkaa rakentaa.

    Ei siinä mitään vesijäähdytyksiä tarvita.
    Koko PC vain ilman koppaa pakastimeen/jääkaappiin ja termostaatista lämpö sopivaksi. 17-20 astetta celsiusta (siis plussalla) on riittävä. Kyllä se termostaatti sen sitten pitää tasaisena.
    Kosteutta ei sisälle synny, jos pakastimen/jääkapin ovea ei välillä avata.
    Energiatalousarvosana koko viritykselle on heikko.
    Huoneilma kyllä lämpenee sitten entistä enemmän.
     
  12. MrKomppa

    MrKomppa Regular member

    Liittynyt:
    12.12.2007
    Viestejä:
    147
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Tarkoituksenani nimenomaan ei ollut koneen laitto pakastimeen vaan jäähdytysnesteen pakastaminen(ei vesi), ideana siis melko lähellä sitä Vapochilliä, mutta kotikutoisena ja Tietysti mahdollisuus jäähdyttää myös näyttis.

    Tuo sanomasi +17- +20 on mielestäni hieman turha, huoneessa on tällä hetkellä +21c, tosiaan tarkoitus/idea oli päästä todella alhaisiin lämpötiloihin. Tuo jo mainittu Vapochill (mitenikinä kirjoitetaankaan) ilmeisesti saa jopa prossun pakkaselle.

    Tämä jäähdytys "härveli" oli sitten tarkoituksena koota melko samanlaiseen koppaan kuin Vapochill (tietysti johonkin itse kyhättyyn). Ja ottaa pakastimesta vain "koneisto".

    Tämän verran on idea kehitynyt päivän myötä, täytyy seuraavana alkaa katsella millaiseen budjettiin homma tipahtaa, "tavallisten" jäähdytys osien hinnat toki helposti löydetävissä, mutta laite toki vaatii paljon muutakin mm. pakastimen "moottorin" (ajattelin kierrätyskeskuksesta kävästä kysymässä, ehkä siellä olisi sopivaa tavaraa myös koteloon..).
     

Jaa tämä sivu