Tapahtui seuraavaa: Katselin DVD koneelta. 8800 GT OC2 on kiinni televisio ja toisessa paikassa koneen näyttö. Yhtäkkiä kuva näytti aivan kuin menneen vikasietotilaan, eikä resoluutiota saanut kuin aivan hiukan hivutettua ylöspäin minimistä. Käynnistin koneen uudestaan ja siitä lähtien windowsin latauduttua näyttöön ei tule singnaalia. Eli bios ja kaikki näkyy ennen windowsin latautumista, mutta sitten näyttö (ei kone) pimenee. Kone käynnistyy vallan mainiosti vikasietotilassa, mutta ei normaalissa tilassa. Poistin vikasietotilaa käyttäen ajurit ja asensin useampaan otteeseen eri versioita tuloksetta, aina sama vika. Forkkasin koneen, taas sama vika. Käytännössä siis kuva tulee ainoastaan vikasietotilassa. Mikäli asennan ajurit, kuvaa ei tule. Käyttiksenä Vista home premium 32. Mitä ihmettä asian suhteen voi tehdä. Kortti, vai koko kone vietävä takasin JIMM`S pc storeen ja pyydettävä uusi? Toimenpiteet joita on kokeiltu tuloksetta: -Ajurien päivitys -Järjestelmän palautus -Koneen formatointi -Kortti fyysisesti irti koneesta ja takaisin -7 pulloa kaljaa. -Tupakkia.
Niin kuin tuossa pelkäsit niin luultavastikin korttisi on mennyt rikki, no miksipä et menisi ottamaan uutta korttia tilalle ja kokeile sillä, meinaan jos se toimii niin korttisi oli todellakin mennyt rikki.
Ihan Kuin virkistystaajuus olisi jotenkin sökönä(käytetylle töllölle sopimaton). 1.Kun olet poistanut ajurit pääset normaaliin windovsiin? 2.Pakottaako Vista ajureiden asennuksen jälkeen johenkin maksimiresoon, vai pistä kö se eka jonkun safe reson käyttöön, niinkuin xp? 3.kokeillut toisella näytöllä tai pistää vikasietotilassa(ajurit asennettu) tv ykkösnäytöksi, jollon kuva tulis töllöön heti käynnistyksen jälkeen? ...onnistuuko senjälkeen näytön vaihto? Edit: Kai annoit sitä juotavaa koneellekkin
Itselläni oli saman tapainen vika.. En ole ihan varma mikä auttoi mutta tein tälläiset jutut ja sain kuvan takaisin. poistin ajurin vika sietotilassa. myös lisää poista valikosta ajuri ja sitten ntune joka oli myös asennettuna. bootti sitten asensin nvidian 169.25 ajurin bootti en muista hävisikö jälleen kuva mutta ainakin yhdessä vaiheessa kun irroitin näytön (BenQ)virta kaapelin ja kytkin sen uudelleen ja laitoin virran näyttöön sain kuvan ja sen jälkeen kuva onkin pysynyt. Näytön kaapeli on TV-out liittimen viereinen liitin.
Kiitos! Tein niin, että laitoin ainoastaan telkun kiinni ja sain kuvan tulee hyvin. Näyttö irti seinästä ja takasin kiinni. Sen jälkeen sain pyöriteltyy ne oikein paikoilleen =) Oli kyllä turhan lähellä koneen lentäminen seinään. Syytän kaikesta Vistaa, siitä ei oo ollu mitään muuta ku harmia. Kiitos! =)
heh itsekään en meinaa vistaa ostaa vielä aikoihin, tutulla oli vista ja ei se toiminut niinkuin olisi pitänyt, no sitten tuttu toivoi että asentaisin siihen XP:n ja siitä lähtien kaikki onkin toiminut lähes ilman ongelmia =) ja sitten vielä kun tutulla oli vista, hidasta oli käyttää, pistettiin XP ja johan nopeutui. ja kyseessä ei ollut mikään vanha kokoonpano millä sitä pyöritettiin. dx10 ainut syy miksi ostaa vista ja sitten hienompi ulkoasu, no teemojahan saa XP:seenkin ja crysiksen saa näyttämään dx9:llä sellaisella muokkauksella yhtä hienolta mitä dx10 very high. g00mah: kiva kun sait toimimaan