Kuinka oikeestaan tapahtuu kovalevyn jakaminen esim. kahtia Vistalla. En osannut. Mulla on Vista Ultimate. Kaverilla on Vista Home Basic ja sille se pitäis oikeesti tehdä. Partition Magiciä oon joskus koittanu käyttää mutta se on perseestä. Sotkenu koneen jo pariin kertaan.
Jotain ohjetta vaikka tässä. Mutta Vistan omassa on se huono puoli, että jos tiedostot on sopivasti levinneet pitkin levyä, on lohkaistava osio usein turhan pieni. Vistan levynhallinta ei osaa siirtää tietoja tiiviimpään kasaan jotta voitaisiin lohkaista suurempi osio. Tarvitaan jokin erikoisohjelma, kuten mainitsemasi Partition Magic, joka tosiaan usein väännetään muotoon Partition Tragic. Itselläni on kokemusta vain Acronis Disk Director Suitesta (maksullinen). Sillä tein itse vastaavanlaisen operaation omalle kovalevylleni. Jos ko. ohjelmaan päädyt, tutustu ensin demoversioon jotta näet ymmärrätkö ohjelmaa vai et (ettei tarvitse toista kertaa vääntää rautalangasta Täällä AD:ssa on löytyy myös ohje täyden kiintolevyn osiointi ilmaisella Gparted ohjelmalla mutta tästä ei ole mitään kokemusta itselläni.
Kannattaa ajaa levyn eheytys ja uudelleen järjestys. Ehkä kannattais asentaa windows uusiksi ja alustaa kiintolevyt ja sitten vasta osioida. Itse hoidin tuon niin, että ensin otin kovolta pois 90gB:n osion komentorivin avulla ja sitten jain sen ihan levynhallinnasta. Ennen ja jälkeen asensin kyllä Vistan uusiksi ja alustin levyt, mutta siihen oli muitakin syitä.
Kiitti avusta. Auttoi kyllä. Tutkin myöhemmin. Nyt on mentävä saunaan ja kylille. Perkele en kyllä rupee asentaan Vistaa uusiksi.
Vistalla on omansa, katso-ohje ja tuki/etsi/kiintolevy ja sieltä Mitä ovat osiot ja loogiset asemat/Kiintolevyosion luominen ja alustaminen. On ohjeet. Ymmärretty?
Si, si, comprendo. Understood. Täytyy tutkia vielä Vistan juttuja. Kun joudan. Eiköhän se näillä ohjeilla selviä.