Moi! Tässä ajattelin nyt "joululahjaksi" hankkia näytönohjaimen, mutta kun itse en oikein ole näihin osiin perehtynyt niin en tiedä mitä kaikkea pitäis ottaa huomioon näytönohjaimen hankinnassa, joten ajattelin pyytää sitten apua täältä. Näyttiksen ei tarvitse olla mikään huippu, mutta sen verran että pyörittää pelejä paremmin kuin edeltäjä, NVIDIA GeForce 7300 SE/7200 GS. Tässä jotain tietoja koneesta, tosin näitä on otettu mircin scriptillä, koska tuntui toi everest aika hepposesti antavan tietoa, esim. emolevystä ei sanonut mitään. *(CPU 1) AMD Athlon™ 64 X2 Dual Core Processor 4200+ (512KB L2 Cache, Socket AM2) @ 1000MHz (200MHz FSB) *(Motherboard) ASUSTeK Computer INC. M2R-FVM, version 1.XX *(RAM module 1) 512MB, form factor: DIMM (RAM module 2) 512MB, form factor: DIMM (Muistikammoille pitäis olla paikkoja 4 kpl, crucial.comin scannauksen mukaan ja täytettynä niistä 2 kpl) *(Video controller 1) NVIDIA GeForce 7300 SE/7200 GS (Processor: GeForce 7300 SE/7200 GS), 64MB, 1024x768x32, 60Hz, driver version: 7.15.11.6369 Tietoja tarvitaan varmaan lisää/tarkennuksia, millä ohjelmalla olisi hyvä katsoa? Kiitos sille joka viitsii auttaa
Moi. Tohon koneeseen varmaan joku HD 3850 saattais olla ihan ok. Tietty jos et pelitehoa tarvitse niin HD 2600xt:kin riittää varmasti hyvin! eipä tuo 2600xt uusia pelejä pyöritä, mutta jos jotain CS 1.6/BF2 tyylisiä pelejä pelailet niin sillon 2600Xt on ihan hyvä vaihtoehto.
Moi! Sain kaverilta apua irkissä... Katsottiin ihan hyväksi hankkia Sapphire Radeon X1950 Pro 512MB GDDR3 -näytönohjain. (Tosin vielä ei tilattu ole mutta eiköhän se tässä piakoin tapahdu...)
x1950pro on ihan hyvä näyttis! Tuo HD 3850 on kyllä tehokkaampi, mutta on hintaakin 30€ enemmän... Jos hiljaista konetta haluat niin suosittelen ottamaan jonkun muun merkkisen kuin sapphiren Mutta jos ei ääni haittaa niin sapphire on hyvä valinta
Ei oo erikoisen hiljaiselle tarvetta, mutta kiitos! Eli luultavasti Sapphiren ääni ei tule ongelmaksi..
Vielä yksi omituinen kyssäri. Voinko lisätä NVIDIA GeForce 7300 SE:en lisää muistia ? Nythän siinä on hikiset 64MB ja muissa saman sarjan korteissa rutkasti enemmän ja speksien mukaan sinne kävis normaali DDR2 muisti. 512MB himoittais kovasti...
Joo kyllä tuo sapphire on äänekäs perusasetuksilla, mutta kun olet asentanut esim. (Atitool 0.26 minulla käytössä) ja säätänyt tuulettimen pienemmälle niin äänikään ei ole enää ongelma. Omien kokemusten perusteella muut pelit ovat pyörineet hyvin mutta crysis, call of duty4 ja uusin need for speed ei enää pyöri kuin minimiasetuksilla joten jos noita haluat pelata niin osta satasen kalliimpi GeForce 8800 GT 512MB kun sellaisia joskus kaupasta saa.
Joo pyöriihän se pääasiassa mutta alimmillaan ruudunpäivitys käy mielestäni liian matalalla, ja se nykiminenhän alkaa juuri silloin kun se ei saisi. Sinulla tosin onkin hieman parempi prossu ja muisti ddr2:sta. Itse ainakin jään odottamaan noiden pelien osalta uutta näyttistä. Gf 8800 gt 512 on tällä hetkellä tähtäimessä. Voi olla tosin että muu rauta alkaa tippumaan kyydistä joten menee luultavasti muutkin osat vaihtoon näytönohjaimen jälkeen.
Teillä nyt jotain vikaa koneissa ite pelaan seuraavalla kokoonpanolla Cod 4 ja fps on keskimäärin 40. Asetukset täysillä, 1280 x 1024, 4xAA ja 8xAF. Cod 4 on todella hyvin optimoitu peli ja grafiikat ovat upeat. A64 X2 4200+ @ 2,4GHz 2GB RAM Sapphire Radeon X1950Pro 256MB
Kumma homma, että ei muka uusin need for speed toimi hyvin, koska tällä vanhalla näytönohjaimella se toimii ihan ok huonompien graffojen kanssa. Luulis sen ny paljon paremmin toimivan, vanha näyttis on sentään aika huono, NVIDIA GeForce 7300 SE/7200 GS 64MB
No saahan ne pelit pyörimään hyvin kun pistää asetukset alhaisiksi. Mutta ei ole kauhean mukavaa katseltavaa kun vertaa kuvaa täysillä asetuksilla ja niillä millä pystyy pelaamaan. Mutta voihan se olla tuo prossukin mikä minulla aiheuttaa tökkimistä.
En suoraan sanottuna suosittele muistin lisäämistä 512 MB hen. itselläni On Geforce 7300 SE 512 mb, ja silti se ei pyöritä edes Frets On Fireä kunnolla (paitsi jos lightgraphics on päällä). Osta mieluummin uusi. Tilasin juuri itselleni GeForce 8600 GT Overclocked editeonin 512 muistilla, eikä se maksanut kuin 100 euroa ja rapiat.