.avi tiedostot ja explorer.exe

Viestiketju Windows -ongelmat -osiossa. Ketjun avasi Troya 24.11.2007.

  1. Troya

    Troya Member

    Liittynyt:
    04.11.2005
    Viestejä:
    11
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Koneeseeni (Windows XP) on nyt kaksi päivää sitten tullut tälläinen ongelma, että kun avaan, tai edes klikkaan .avi tiedostoa niin explorer.exe kaatuu.

    Tässä kuva virheilmoituksesta:

    http://www.imagehustler.com/1107/1195919260.jpg

    Koneessa on ollut nyt kahden vuoden ajan samat koodekit ja säädöt ja tämä tuli yhtäkkiä, ja tähän asti kone ja .avi tiedostot on toiminut täysin moitteettomasti. Mutta nyt kun se virhe tapahtui ensimmäisen kerran, se tuppaa tulemaan jatkuvasti.

    Tämä ei voi johtua jostain omasta tyhmästä säädöstäni, koska sellaista en ole tehnyt.

    Huomatkaa, että kone on toiminut vuosikaudet samoilla xvid koodekeilla joten vika ei voi niissäkään olla.

    Olen myös tarkistanut tietokoneeni Ad-Awarella, SpyBotilla, Kaspersky Anti-Viruksella, AntiVirillä sekä tehnyt TuneUp! Utilities- ohjelmalla kaikenlaisia rekisteriskannauksia jne..
     
    Viimeksi muokattu: 24.11.2007
  2.  
  3. karhi

    karhi Regular member

    Liittynyt:
    19.12.2006
    Viestejä:
    3,564
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    Tee järjestelmän palautus tai korjausasennus, winukka on voinu hävittää jonkun tiedoston ja temppuilu voi johtua siitä.
     
  4. SlimJoe

    SlimJoe Regular member

    Liittynyt:
    22.04.2007
    Viestejä:
    285
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
  5. MiKa85

    MiKa85 Regular member

    Liittynyt:
    27.03.2007
    Viestejä:
    830
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Tuo ongelma johtuu Windowsin esikatselusta joka on alkanu V***uileen. Kokeile laittaa se pois päältä siellä kansiossa ja sitte pitäs toimia.

    Nii... aivan niinku tuolla linkissä oli... en huomannu
     
    Viimeksi muokattu: 05.12.2007

Jaa tämä sivu