Palaute
 
AfterDawn.com Keskustelualueet
  In English  Suomeksi  På svenska

Tiedote 3.11.2009

AfterDawn.com uudistui! Uuden ulkoasun lisäksi myös sivuston toimintaa on nopeutettu. download.fi:stä ja puhelinvertailu.com:sta tuttu ulkoasu on nyt otettu käyttöön kaikissa AfterDawn.com:n suomenkielisissä sivustoissa.

Lue lisää ja anna palautetta!

Sulje

scvd ja vcd eroja

#1 23.11.2007 @ 23:37
siis olenko ymmärtänyt oikein että tuossa svcd olisi parempi kuvan laatu kuin tuossa vcd. kun nyt olen muuttamassa avi:a svcd tai vcd dvd luontia varten niin kumpaa suosittelisitte. siinä mielessä vcd olisi parempi koska veisi vähemmän tilaa mutta onko kuvan laadulla miten suuria eroja jos niitä on sitten ollenkaan. onko näissä vielä muita eroja mahdollisesti
#2 24.11.2007 @ 11:55
VCD on MPEG-1 pakattua jonka resoluutio on PAL-muodossa 352x288 ja NTSC-muodossa 352x240 ja kyseinen tuotos on kiinteällä bitratella

SVCD on MPEG-2 pakattua jonka resoluutio on PAL-muodossa 480x576 ja NTSC-muodossa 480x480 ja lisäksi SVCD voi olla kiinteällä tai vaihtelevalla bitratella, jolla saadaan käytetty tilantarve paremmin hyödynnettyä. Lisäksi SVCD tarjoaa enemmän "DVD:mäisiä" ominaisuuksia kuten useamman ääniraidan, irtotekstitykset jne.

Lisätietoa löytyy esim.

http://en.wikipedia.org/wiki/Video_CD
http://en.wikipedia.org/wiki/Super_Video_CD

Aiheeseen liittyviä linkkejä