Eli nyt näitä palstoja selattuani ajattelin vielä oikein henk.koht kysyä neuvoa että kumpi tuuletin olisi parempi passiivinen vai aktiivinen omaan koneeseeni? Mielellään voisi suositella jotain joka sopii mun emolevyyn ja olisi helppo asentaa ilman emon poisottamista? toisaalta ei se pois ottaminenkaan ongelma ole jos joku huippu siili sen vaatii. Tärkeintä olisi että olisi mahdollisimman hiljainen verrattuna intelin perus propelliin! Mutta nyt hyviä merkkejä/malleja kehiin,mielellään jos olisi jollain omakohtaisia kokemuksia. Juu siellähän on jopa muutama arviointi.Olisin vain halunnut ihmisiltä oikeasti enemmän tietoa kyseisistä vempeleistä ja esim passiivin/aktiivin eroista ei tuolla mitään tietoa.
Joo eli niin kuin jo kommentoin olisi ihan kiva kuulla myös muiden afterdawn addictien omia kokemukisa prossutuulareista.
Noctuan NH-U12F on kyllä ihan huippu vehe. Ääntä ei pahemmin pidä ja siilin jäähdytysteho riittää moninpaikoin passiivisenakin. Kiinnityksessä joutuu emolevyn irroittamaan, mutta pidän sitä hyvänä asiana. Tuossa juuri jouduin veljen kaverin koneeseen laittamaan Intelin vakiosiilin takaisin paikoilleen, kun oli niistä tapeistaan irronnut.
mulla on asus p5b-e plus emo, Q6600 ja prossua viilentämässä on Noctua NH-U12P. Hinta selittyy sillä, että mukana tulevalla flektilläkin on 6 vuoden takuu. Parempaa ilmajäähyä ei oikeastaan enää tarvitse.
Noctualla on kyllä hyvä cooleri, mutta jos välttämättä pitää saada se emoa irrottamatta kiinni, niin Xigmatek HDT-S1283 olis hyvä vaihtoehto
Jos lähes kilon painoisen mötikän laittaa kiinni emolevyyn niin ei kyllä kannata luottaa mihinkään muoviklipseihin. Noctuassa on erinomaiset kiinnityssysteemit mukana mutta eeim. tuohon Xigmatek -jäähyyn pitäisi vielä erikseen hankkia kunnollinen rautakiinnitys (Thermalright LGA775 Bolt-thru Kit). http://plaza.fi/muropaketti/artikkelit/jaahdytys/prosessoricoolerit-kevat-2008,8 http://www.coolputer.fi/non-ses/tiedot.asp?T=2003&lang=fin
Eihän se Xigmatekki paina kun 600g ja ihan tarpeeks hyvin ne pysyy kiinni. Itelläkin ollut vuoden sisällä 2 cooleri muovitappi kiinnityksellä kiinni, eikä mitään ongelmia ole ollut.
kyllähän nuo muovitappivirityksetkin on toimivia, jos konetta ei pidä paljon siirrellä. mutta esim. laneille vietäessä ja muutenki konetta paljon siirrellessä on hyvä, jos coolerissa on emolevyn takana tukipalkki johon cooleri on kiinnitetty. ^^