User Käyttäjä Salasana  
   
sunnuntai 7.9.2008 / 10:47
Haku:        In English   Suomeksi   På svenska
afterdawn.com > keskustelu > pelit ja pelikonsolit > kaikki muut pelikonsolit > the legend of the zelda: phantom hourglass pulma.
Näytä aiheet
 
Keskustelualueet
Keskustelualueet
The legend of the zelda: phantom hourglass pulma.
  Siirry:
 
Kirjoittaja Viesti
19Mario93
Newbie
_
19. marraskuuta 2007 @ 18:48 _ Linkki tähän viestiin    Lähetä käyttäjälle yksityisviesti   
Minä olen tässä kyseisessä pelissä jumissa siinä kohti kun pääsee ekalta meri kartta palaselta toiselle olen löytänyt jo reitin tänne mutta en tiiä mitä täällä pitää tehä koska se ennustaja ei kerro muuta kuin minun pitää löytää se reitti. Kävin jo banan islandilla(vai onko se isle) ja siellä sen meren neidon sain sinne vanhan ukkelin luo mutta mitä mun nyt pitää tehdä? Mistä saan pommipussin? Ja mitä täällä uncharted islandilla tarkottaa kun se yks paalu(se jolla on yksi silmä ja semmonen harmaa)sanoo että "On this isle, a goldn chief dwells who can harness the power of sea cyclones. At his reguest, i am here to prevent just anyone from entering his chamber. You must prove yourself by hitting four of my buddies in a very specific order! But to figure out the order. you must solve our island`s enormous riddle. Ready listen? The order is very specific! OK, then, i´m going to say it!It steers with rudder, then makes spray! And third, it paddles, then sees a way! Tuo tummenettu on tärkeä että ainakin sen haluaisin tietää mitä se tarkottaa tuo aijempi ei oo vissii nii tärkee.
tmm68
Member
_
19. marraskuuta 2007 @ 22:48 _ Linkki tähän viestiin    Lähetä käyttäjälle yksityisviesti   
Eiköhän googlella löydy vastaus tuohon. Olen GameBoyn ja Wiin Zeldoissa googlettuihin vinkkeihin joutunut tukeutumaan. Hakusanoiksi pelin nimi ja walktrough. Valmiita videoita eri tasoista löytyy jopa youtubesta.
Member
_
20. marraskuuta 2007 @ 15:43 _ Linkki tähän viestiin    Lähetä käyttäjälle yksityisviesti   
Merenneidon saaminen sen ukkelin mökkiin on sidequest, eli sitä ei tarvii tehä, ja kuitenkin pelin pääsee läpi.

Pommipussin saa myöhemmin Temple Of Windistä, siihen mennessä täytyy pärjätä pommikukilla joita on siellä täällä.

"On this isle, a goldn chief dwells who can harness the power of sea cyclones..." -jutussa täytyy mäjäyttää miekalla sieltä saarelta löytyviä paaluja, mitä ne nyt on :) , tietyssä järjestyksessä. Niitä on neljä ja ton vihjeen "It steers with rudder, then makes spray! And third, it paddles, then sees a way!" pitäis kertoo se järjestys.

Ite kun menin ton kohan niin, että kun tuskastuin selvittämään tota vihjettä niin mäjäyttelin niitä sattumanvaraisesti aina 4 jonoissa. Siis jokaista pitää mäjäyttää vain kerran. Niin sattumalta sain sen auki. Mutta tuota sekin mitä sieltä Uncharted Islestä saa niin ei muistaakseni vaikuta pelin läpi menemiseen.

Siellä nimittäin on semmonen hieno kultainen jättisammakko jolle kun puhuu niin aukee semmonen systeemi millä pääsee merellä ns. teleporttaamaan paikasta toiseen piirtämällä jättisammakon antamalle taululle tietty kuvio. Mereltä löytyy eri paikoista normaalin kokoisia kultasammakoita ja kun niitä ampuu kanuunalla (sen jälkeen ku on puhunu jättisammakolle) niin ne kertoo sulle oman kuvionsa, jonka voi sit piirtää siihen tauluun ja pääset suoraan sen sammakon kohalle kenelle se kuvio kuuluu.

Kenties sekavasti selitetty, mutta tuo nyt ei niin tärkeää edes ole.

Varsinaisen juonen suorittamiseen. Sen jälkeen kun oot kulkenu sen sumun läpi ja kierrelly niitä kiviä niin pitäisi muistaakseni mennä siellä toisessa sea chartissa Isle of Gust paikkaan ja selvittää se.

Tämä Temple Of Wind on täällä Isle Of Gustissa.

IGN.COM walktrough tuolta englanniks saa apua läpi menemiseen. Ja jos et enkkua osaa niin voin suomentaa lisää jos on kysyttävää.

Ei kannata sit tuolta kokoajan kattoo, pelissä oli nimittäin ihan hauskoja ja suurimmaks osaks helppoja pähkinöitä ja niitä oli paljon hauskempi ratkoa ite. Eikä peli muutenkaan ollut kovin vaikea, hieman nuoremmille ehkä suunnattu, mutta silti viihdytti vanhempaakin :).
hehe1
Newbie
_
31. maaliskuuta 2008 @ 16:30 _ Linkki tähän viestiin    Lähetä käyttäjälle yksityisviesti   
mistäköhän löytää zeldan läpipeluu ohjeen? yhden kerran löysin vahingossa mutta en enää. laittakaa linkkiä, kiitos
roopeko
Newbie
_
23. toukokuuta 2008 @ 21:32 _ Linkki tähän viestiin    Lähetä käyttäjälle yksityisviesti   
No kun tulet sille saarelle niin piirrä samalla sen paikan ääriviivoja eli merirajaa, joten siitä pitäisi muodostua valaan muotoinen saari ja sitten nuo pitää laittaa oikeassa järjestyksessä käydä lyömässä ja tuo on se järjestys minkä se sanoo. Eli en osaa selittää hyvin xD
Senior Member

4 tuotearviota
_
24. toukokuuta 2008 @ 22:32 _ Linkki tähän viestiin    Lähetä käyttäjälle yksityisviesti   
Sinun pitää mennä isle of gustiin. Tuohon uncharted islandiin. Piirrä sen paikan ääriviivat kartalle ja pitäisi muodostua valas. Sitten käyt piirtämässä ne kiviset patsaat kartalle. Käy lyömässä ensiksi pyrstöevässä olevaa patsasta. Sitten sen puhaltamassa vedessä olevaa patsasta. Käy lyömässä evässä olevaa patsasta ja viimeiseksi silmässä olevaa ja tie aukeaa kultaiselle sammakolle.
ibuza
Newbie
_
21. kesäkuuta 2008 @ 22:55 _ Linkki tähän viestiin    Lähetä käyttäjälle yksityisviesti   
missä järjestyksessä ne aavelaivan 3kerroksessa olevat vivut pitää vetää?
Senior Member

4 tuotearviota
_
23. kesäkuuta 2008 @ 14:42 _ Linkki tähän viestiin    Lähetä käyttäjälle yksityisviesti   
Lainaus, alkuperäisen viestin kirjoitti ibuza:
missä järjestyksessä ne aavelaivan 3kerroksessa olevat vivut pitää vetää?
Lukee niissä kivitauluissa.
jjsk
Newbie
_
24. kesäkuuta 2008 @ 15:06 _ Linkki tähän viestiin    Lähetä käyttäjälle yksityisviesti   
Mullakin on pulmia tässä kyseisessä pelissä! Voisko joku asian tietävä katsoa hiukan tätä keskustelua ylemmäs, ja kertoa mulle??

Mä en osaa auttaa muuten kuin katsomalla Googlesta, tai Nintendon - Zelda phantom hourglass sivuilta.

Juusal-
M_ario_
Newbie
_
10. heinäkuuta 2008 @ 20:51 _ Linkki tähän viestiin    Lähetä käyttäjälle yksityisviesti   
Olen jumissa tässä pelissä siinä tokan kartan alussa kun pitäisi päästä sumun ohi, mutta en tiedä miten pääsisin... voitteko jelpata?
fudge_96
Newbie
_
29. heinäkuuta 2008 @ 20:02 _ Linkki tähän viestiin    Lähetä käyttäjälle yksityisviesti   
^ Siihen täytyy löytää sellainen reitti niiden kivien välistä. Ei vaan tuu mieleen mistä se nyt löytykään.

Ja mullakin on pulma.

Olen kolmatta kertaa Temple Of Ocean Kingissä, ja en pääse B4-kerrosta läpi. Tulen kerrokseen, olen vetänyt yhden valvovan silmän tuusannuuskaksi, mutta en tiedä mitä sitten pitäisi tehdä :/ Käytössäni vat pommit ja bumerangi. Eli miten B4:än pääsee läpi? Olen koittanut läpimenoja katsella, mutta en saa niistä kunnolla selvää.
Mainos
_
__
 
_
M_ario_
Newbie
_
4. elokuuta 2008 @ 16:05 _ Linkki tähän viestiin    Lähetä käyttäjälle yksityisviesti   
onks mitään tietoo ett mistä saarelta tai mistä, kosk toi ei oikein auttanut...
afterdawn.com > keskustelu > pelit ja pelikonsolit > kaikki muut pelikonsolit > the legend of the zelda: phantom hourglass pulma.
 

Multimedia: AfterDawn.com | AfterDawnin keskustelualueet
Uutiset: IT-alan uutiset | Uutisia puhelimista
Musiikkia: MP3Lizard.com
Tuotearviot: Laitevertailu | Vertaa puhelimia | Vertaa kännykkäliittymiä
Pelit: Pelitiedostot, pelidemot ja trailerit | Blasteroids.com (engl.)
Ohjelmat: download.fi | AfterDawnin ohjelma-alueet
International: AfterDawn in English | Software downloads | Free, legal MP3s | Gaming downloads | AfterDawn på svenska
RSS -syötteet: AfterDawnin uutiset | Uusimmat ohjelmapäivitykset | Keskustelualueiden viestit
Tietoja: Tietoa AfterDawn Oy:stä | Mainosta sivuillamme | Sivuston käyttöehdot ja tietoja yksityisyydensuojasta
Ota yhteyttä: Lähetä palautetta | Ota yhteyttä mainosmyyntiimme
 
  © 1999-2008 AfterDawn Oy