Tuli tuossa hankittua elämän ensimmäinen sellainen emolevy jossa on nyt tuollainen pci-e väylä ja vieläpä kaksi sellaista. Ja kysyisin nyt viisaammilta tällästä, että onko näytön ohjain nopeampi jos sitä käyttää tuossa primary kohdassa. Ja käytössä yksi näytön ohjain. Tätä kysyisin sen takia, että pitäisin mielummin näytönohjainta tuossa second paikassa kun siinä olisi enemmän tilaa ja ilma pääsisi paremmin kiertämään. Kiitoksia vastauksesta vaivautuneille
Riippuu emosta. Joissain kalleimmissa emoissa molemmat on 16x, toisissa toinen on 16x ja toinen 8x. Joissain malleissa linjat menee dynaamisesti eli toinen on 16x ja toinen 4x yhden kortin konfiguraatiossa ja 8x/8x SLI/Crossfire tilassa. Yleensä primääri slotti on tuo 16x, kannattaa emon ohjeirjasta katsoa mitä siellä sanotaan.
Katsoin valmistajan sivuilta ja siellä luki seuraavaa: SLI mode Primary PCI-E x16 slot is compatible with PCI Express x 8, Secondary PCI-E x16 slot is compatible with PCI Express x 8 Non-SLI mode Primary PCI-E x16 slot is compatible with PCI Express x16, Secondary PCI-E x16 slot is compatible with PCI Express x8 Ja eipä meikällä ole sli mode päällä kun ei ole kuin yksi kortti, eli ilmeisesti ihan sama kummassa tuo näytönohjain on.