Eli tarkoituksena olisi systerille koota paketti lähinnä mesetykseen ja surffailuun. Mahdollisesti Sims 2:sen pelailuun. Kokosin itse tämmöisen: http://www.verkkokauppa.com/index.p...=1&p_10567=1&p_16987=1&p_21936=1&fill_empty=1 Kommentit ovat tervetulleita ja ehdotuksia jos on mielessä joku osa jolla olisi parempi hinta/laatu suhde.
ei voi muuta sanoa kuin DDR2 muistit mukaan pakettiin niin tohon käyttötarkoitukseen tuo on hyvä kone!! Tietty tuo verkkokauppa.com ei ole se kaikkein halvin kauppa kuitenkaan. Ja kun nyt katoin hinnan tosta E4400 prossusta, niin laita se pakettiin kun on 1€ halvempi ja tehoa hiukan enemmän
Tuossa Tricodin kotelossa voi olla ties minkälainen poweri, suosittelisin ostamaan jonkun laadukkaamman valmistajan virtalähteen. Chieftec ja HEC esimerkiksi tekevät halpoja mutta luotettavia powereita. E4300 on jo melko vanha, sillä hinnalla saa jo E4500:n! Unohtuiko muistit tuosta sinun hintakopastasi kokonaan? http://hintaseuranta.fi/kori.aspx?sisalto=66994,20920,62446,34019x2,64382,51985,1983,46299 Tuollaisen sain kasattua. Näyttksestä en osaa sanoa muuta kuin että kyllä sillä 7600GT:llä varmasti SIMS2 pyörii Tuossa ~100 euron hintaluokassa voi olla jo parempiakin vaihtoehtoja (?) Joillakin on ollut tuon emon kanssa ongelmia PQI-merkkisten kapuloiden kanssa, kannattaa varmuuden vuoksi hankkia muuta merkkiä.
joo näköjään unohtu laittaa nuo muistit kun ensin laitoin 2 gigaa ja aattelin että 1 riittää ja se sitten vissiin poisti molemmat. Täytyy vielä tota prossua vähän katella. Mahdollisimman halpa paketti siis hakusessa eli näytönohjain ei ole ~100€ vaan ~80€. Kyllä itse luotan tuohon poweriin kokemuksella vaikka hieman ääntä siitä lähtee.
Jos tiukalla budjetilla mennään, niin kannattaa harkita E21xx sarjaa. Ovat halpoja ja kovia kellottumaan. Alle 80 eurolla voisi harkita esim. Radeon 2600 Pro:ta. Ja niin kuin Schnappi sanoi, verkkokauppa on hiukan hintava paikka.
No joo kellottamista ei ole tarkoitus harrastaa. Siihen on vehkeet erikseen. Verkkokaupasta nyt vaan nopeasti tuon paketin kokosin, mutta sieltä olisi helpoin ne osat ostaa. Eikä nyt hirviästi tuntunut hintaa tulevan. Verkkokaupasta sen 460€
No jos verkkokaupasta tilaat, niin vaihda ainakin se E4300 tähän E4500-prossuun. Saman hintainen mutta tehokkaampi.
Tarvitset varmaan käyttöjärjestelmänkin kyseiseen koneeseen? Sitä ei nimittäin ainakaan listassa ole.
Käyttöjärjestelmä tulee muualta. (älkää peljätkö aito on) Mutta vaihdan tuon prossun nyt siihen. Prossu vaihtoon niin hyvä tulee. Kiitos.