Ulkoinen kovalevy varmuuskopiointiin

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi Digiface 22.10.2007.

  1. Digiface

    Digiface Regular member

    Liittynyt:
    20.10.2005
    Viestejä:
    612
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Millainen ulk. kovalevy olisi hyvä varmuuskopiointi tarkoitukseen? Olisi siis tarkoitus kopioida sille paljon videotiedostoja ja sitten irroittaa se koneesta. Tilaa saisi olla 500Gt ja hinta siinä max. 150€.

    Ovatko Lacie ja Buffalo hyviä ja luotettavia merkkejä vai pitäisikö ottaa suosiolla Seagate?
     
  2.  
  3. pseDe

    pseDe Guest

    Itselläni buffalon kovalevy ja hyvin on toiminut kohta vuoden. Pidän musiikkia ja videoita siellä. Kavereillani on noita lacieita ja seagateja. Kaikki on toiminut ihan moitteettomasti joten valitse vain ihan mikä vaan.
     
  4. Digiface

    Digiface Regular member

    Liittynyt:
    20.10.2005
    Viestejä:
    612
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Pidätkö sitä ulk. kovoa kokoajan kiinni koneessa vai onko se vain backup kovo ja irti koneesta (kun et käytä sitä)?
     
  5. Kiedis

    Kiedis Regular member

    Liittynyt:
    10.05.2007
    Viestejä:
    427
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Itseltäni löytyy sekä buffalon että lacien ulkoiset kiintolevyt. Toinen vissiin 320gt ja toinen 500gt. Molemmat ovat toimineet loistavasti, mutta lacien tuuletin vähän äänekäs. Buffaloa melkeenpä suosittelisin. Molemmat kovalevyt ovat jatkuvasti kiinni koneessa ja päällä oikeastaan 24/7. Ollu noin puolisen vuotta käytössä eikä mitään ongelmia ole ilmennyt. Buffalon levyltä löytyy jopa automaattinen varmuuskopiointiohjelma.
     

Jaa tämä sivu