Elieli.. uusi kone olisi tulossa, ja prosessorina Intelin Core 2 Quad Q6600 G0. En hirveästi näistä jutuista ole perillä, joten tarvinnenko tuohon erillistä prosessorijäähyä? Ei ole ainakaan tiettävästi tarkoitus kellotella, mutta eihän sitä koskaan tiedä. Mitä hyötyä siitä käytännössä on? Jos jäähyn tarvitsen, olin ajatellut Noctuan NH-U12F:ää. Lisäksi kiinnostaa mahtuuko tuo jäähy Antecin P182 -koteloon, kun sinne tulee myös geforce 8800 gtx -näyttis? Kellään kokemusta?
Joo, nykyiset prossut vaatii aina jäähdytyksen. Käsittääkseni tuo on boxed-malli (Tray-mallissa tulee pelkkä prossu), joten siinä tulee vakiojäähy mukana. Tuo Noctuan jäähy on tosin paljon parempi ja kestää jonkun verran kellotustakin. Jos enemmän innostut kellottelemaan niin sitten suosittelen vesijäähyä. Se hyöty kellotuksesta on, että koneen tehot/nopeus nousee. Kokeile vaikka MuroPi-ohjelmaa ennen ja jälkeen kellotuksen niin näet eron. Tuon kotelon mittoja en tiedä, joten en osaa sanoa mahtuuko toi Noctua sinne. Muilla kokemuksia/tietoa? E: Typo.
Varmaankin mahtuvat P182 koteloon kun kerta hyvin mahtuvat molemmat ainakin P180-koteloon kuten allekirjoituksestani näkyy. Tässä kuvia: http://i24.tinypic.com/23j3mf4.jpg http://i20.tinypic.com/flaqno.jpg http://i22.tinypic.com/29cqplt.jpg
Kiitos molemmille. Jäähy meni tilaukseen! Varmistin tuon koteloon sopivuuden vielä Jimmssiin soittamalla, ja Noctuan sivuilla oli jotain mainintaa että tulevaan emooni (Abitin IP35 pro) jäähyn voi asentaa vain yhteen "asentoon". Eli kaiken pitäisi olla ok!