Kevyt torjunta maksullinen/ilmainen

Viestiketju Virukset ja haittaohjelmat -osiossa. Ketjun avasi BlasterX 01.10.2007.

  1. BlasterX

    BlasterX Regular member

    Liittynyt:
    14.05.2006
    Viestejä:
    1,483
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    Nyt tarvis siis "uuteen" kannettavaan kevyen turvaohjelman. Ennen oli F-secure, mutta nyt meni hermot, ja tarvis uuden, että käyttö ei olisi niin tervaista.

    Käyttis on Xp sp2 Pro.
     
  2.  
  3. yamaneko

    yamaneko Senior member

    Liittynyt:
    22.09.2005
    Viestejä:
    5,093
    Kiitokset:
    1
    Pisteet:
    118
    Maksullisista Kasperskyn joko Internet Security jos tarvitaan sekä palomuuri ja haittaohjelmien torjunta, tai sitten Anti-Virus jos muuten palomuuri on jo olemassa. Ilmaisista antiviruksista tulee mielee kevyt Avast.
     
  4. Jupsu

    Jupsu Active member

    Liittynyt:
    30.12.2005
    Viestejä:
    1,459
    Kiitokset:
    2
    Pisteet:
    68
    antivir on myös hyvä ilmainen antivirus softa! jos palomuuria tarvitset niin joko comodo tai kerio ovat minun suosituksiani!
     
  5. BlasterX

    BlasterX Regular member

    Liittynyt:
    14.05.2006
    Viestejä:
    1,483
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    Juu... Kiitos, kiitos

    Pitää tosiaan tuota Avast!:ia kokeilla. Muistia kannettavassa on tällä hetkellä ruhtinaalliset 256Mb, mutta tulevaisuudessa tulee olemaan 768Mb.

    Ei tohon näköjään maksullisia tarvi turhaan ostella. Kannettavan käyttökin tulee olemaan melko hillittyä. Bitdefender olisi kuitenkin kuulostanut aikas lupaavalta, ja sen voisin tähän tehokkaampaan joskus hankkiakkin. Kokemuksia?
     
  6. Jupsu

    Jupsu Active member

    Liittynyt:
    30.12.2005
    Viestejä:
    1,459
    Kiitokset:
    2
    Pisteet:
    68
    jos koneessa on kerta 256 mb ramia niin antivir olisi siinä mielessä parempi vaihtoehto että se on kevyempi kuin avast!. mutta ei siinä kyllä paljoa eroa ole mutta jotain kuitenkin
     

Jaa tämä sivu