User Käyttäjä Salasana  
   
sunnuntai 7.9.2008 / 00:34
Haku:        In English   Suomeksi   På svenska
afterdawn.com > keskustelu > yleistä keskustelua tietokoneista > kannettavat tietokoneet > asennuksessa ongelma
Näytä aiheet
 
Keskustelualueet
Keskustelualueet
Asennuksessa ongelma
  Siirry:
 
Kirjoittaja Viesti
Swol
Newbie
_
19. syyskuuta 2007 @ 10:37 _ Linkki tähän viestiin    Lähetä käyttäjälle yksityisviesti   
Kaverini haluaisi läppäriinsä vistan tilalle xp:n mutta se ei asennu. Asennus ohjelma sanoo että koneessa ei ole kiintolevyä ja tuolta aikaisemmista keskusteluista katsoin vinkkejä mutta en saanut sitä toimimaan.. mikähän neuvoksi? olen biossista yrittänyt katsoa kun siellä jossain aikaisemmassa keskustelussa oli että vaihtaa joku compatibleen mutta tämän koneen biossissa ei oikein ole mitä vaihdella.. olisiko jollain hyviä neuvoja miten sen XP:n saisi asennettua. kiitän ja kumarran sille joka antaa toimivat neuvot

Kaikkee pitää kokeilla =)
AfterDawn Addict

1 tuotearvio
_
19. syyskuuta 2007 @ 17:38 _ Linkki tähän viestiin    Lähetä käyttäjälle yksityisviesti   
Ennenkuin voi ryhtyä asentamaan täytyy BIOSissa olla merkitty ensimäiseksi käynnistyslaitteeksi CD/DVD asema. Sitten asennuslevy asemaan kone kiinni ja kone auki. Heti koneen käynnistyessä naputellaan näpäimistöltä jotakin nappia, niin silloin käynnistyy XP:n asennuslevylta asennus. Oletko tehnyt näin?

Jos olet, niin kerro tarkemmin mitä tarkoitat, että ei asennu. Mitä teet ja mikä tulos?

Swol
Newbie
_
20. syyskuuta 2007 @ 05:18 _ Linkki tähän viestiin    Lähetä käyttäjälle yksityisviesti   
olen saanut asennuksen siihen asti kun asennus ohjelma kysyy että asenna xp paina enter tai korjaa painamalla r ja lopeta painamalla f3. eli tässä vaiheessa kun painan enter eli haluan asentaa niin setup sanoo että ei löydä kova levyä tarkista johdot jne jne.. eli aivan kuin ei olisi kovoa tai jokin olisi sieltä rikki tms. mut ainoo vika minkä itse tiedän et se on sata levy joten xp ei tunnista.. eikä sitten ole korppuasemaa kun tuolla jotkut olivat sitä joutuneet käyttämään..

Kaikkee pitää kokeilla =)
AfterDawn Addict

1 tuotearvio
_
20. syyskuuta 2007 @ 17:24 _ Linkki tähän viestiin    Lähetä käyttäjälle yksityisviesti   
Se taitaa olla siitä BIOSista kiinni. Jos siellä olisi levyn tunnistus OK eli RAID niin voisi kokeilla IDE, jos auttaisi alkuun.
Tuumasin tossa myös, että eikö koneeseen ole rekisteröity se Vista. Jos se on siihen rekisteröity, voi olla vaikeaa aktivoida XP:tä, varsinkin jos se on puolestaan aktivoitu johonkin toiseen koneeseen.

Katso myös laitehallinnasta Vistassa, tunnistaako se kovalevevyn ja millaiseksi.

LISÄYS:
Tuli mieleen vielä sellainenkin mahdollisuus, jos viitsii näprätä, että irroittaa kovalevyn ja liittää lisälevyksi jonkin toiseen toimivaan koneeseen. Siellä voi sen ehkä formatoida tai asentaa XP sille, mutta tarkkana täytyy ola, että oikea kovo käsitellään.

Viestiä on muokattu lähettämisen jälkeen. Viimeisin muokkaus 20. syyskuuta 2007 @ 17:28

Swol
Newbie
_
21. syyskuuta 2007 @ 06:03 _ Linkki tähän viestiin    Lähetä käyttäjälle yksityisviesti   
Noh kaveri ei jaksa enää kokeilla joten se vie koneen liikkeeseen. Ehkä parempi näin. Kiitos kumminkin vinkeistä.

Kaikkee pitää kokeilla =)
Senior Member

2 tuotearviota
_
21. syyskuuta 2007 @ 06:13 _ Linkki tähän viestiin    Lähetä käyttäjälle yksityisviesti   
Jos jollekin tulee vielä vastaavaa ongelmaa niin kerronpa omasta tuontyylisestä back in the days...

Kone oli jotain AMD 3000+, 1gb ram, 9800pro luokkaa.

Yritin asentaa XP:tä ja tosiaan ongelma oli juurikin se että kovalevyä ei löytynyt. Emo oli sen verran vanha (en muista mikä emo) että SATA ajurit täytyi hakea erikseen. SATA oli siis silloin aika uusi juttu. Ongelma ratkesi sillä että otin SATA ajurit (RAID ohjaimen?) emolevyn asennus cd:ltä -> DISKETILLE! Sieltä löytyi oma pieni "ohjelma" joka asennusdisketin teki.

Laitoin XP cd:n asemaan, käynnistin koneen, menin XP asennukseen. Siinä jossain kohtaa aika alussa (sininen ruutu) alhaalla lukee jotain vastaavaa: "Press F4 (tai joku muu F nappi) to install external drivers", painoin, laitoin disketin sisään, ajurit asentu ja SATA levy löyty XP:n asennusta varten. Sen jälkeen ei disketin kanssa tarvinnut enää räplätä.

Tämä ongelma ei ole enää ajankohtainen uusilla laitteilla. Nykyään ne ajurit pystytään lukemaan CD:ltä, ennen ei jostain syystä pystynyt ja diskettiasemaa vaadittiin.


Swol
Newbie
_
21. syyskuuta 2007 @ 06:19 _ Linkki tähän viestiin    Lähetä käyttäjälle yksityisviesti   
juu no toi disketin vaatiminen täs ihmetyttääki ko läppäri on vajaa viikon vanha luulis et vois lukee cd:ltä...

Kaikkee pitää kokeilla =)
Senior Member

2 tuotearviota
_
21. syyskuuta 2007 @ 06:22 _ Linkki tähän viestiin    Lähetä käyttäjälle yksityisviesti   
Ah juu tosiaan tuota ongelmaa ei pitäisi (en ole ainakaan koskaan kuullut) enää olla uusissa laitteissa. Merkillistä :/


Mainos
_
__
 
_
AfterDawn Addict

1 tuotearvio
_
22. syyskuuta 2007 @ 12:58 _ Linkki tähän viestiin    Lähetä käyttäjälle yksityisviesti   
Edelleenkin sitä mieltä, että BIOSista se taitaa olla kiinni. SATA ajurit on tosiaan nykyisin olemassa. Lisäksi SATA ajuri voidaan asentaa, niinkuin edelläkin on kerrottu, mutta tässä tapauksessa asennus ei etene niin pitkälle ja siihen kohtaan, että sitä pääsisi asentamaan. BIOS selvitykseen - tai kone huoltoon onhan sillä takuukin :-)

afterdawn.com > keskustelu > yleistä keskustelua tietokoneista > kannettavat tietokoneet > asennuksessa ongelma
 

Multimedia: AfterDawn.com | AfterDawnin keskustelualueet
Uutiset: IT-alan uutiset | Uutisia puhelimista
Musiikkia: MP3Lizard.com
Tuotearviot: Laitevertailu | Vertaa puhelimia | Vertaa kännykkäliittymiä
Pelit: Pelitiedostot, pelidemot ja trailerit | Blasteroids.com (engl.)
Ohjelmat: download.fi | AfterDawnin ohjelma-alueet
International: AfterDawn in English | Software downloads | Free, legal MP3s | Gaming downloads | AfterDawn på svenska
RSS -syötteet: AfterDawnin uutiset | Uusimmat ohjelmapäivitykset | Keskustelualueiden viestit
Tietoja: Tietoa AfterDawn Oy:stä | Mainosta sivuillamme | Sivuston käyttöehdot ja tietoja yksityisyydensuojasta
Ota yhteyttä: Lähetä palautetta | Ota yhteyttä mainosmyyntiimme
 
  © 1999-2008 AfterDawn Oy