Eli, sain tossa pari päivää sitten verkkokauppa.com memoryn ja kun laitan koneen päälle, vanhan muistin nopeus oli säädetty biosista 400mhz ja toimi hyvin. Mutta nyt kun olen lisännyt siihen toisen muisti, joka on myös 400mhz ne ei toimi 400mhz (200mhz) nopeudella. Säädin biosista että se kulkee 166mhz (333) nopeudella ja toimii hyvin. Molemmat muistit ovat 400mhz PC3200 joten niidenpitäisi toimia samoilla nopeuksilla. Mistä johtuu? Onko paljonkin eroa 333mhz ja 400mhz? Kiitos jo etukäteen =)
Mitkäs latenssin muisteissa on? Jos vanhassa on esim. 2,5 CL ja uudessa 3,0 CL, niin ei toimi 400 Mhz ellei latenssit ole säädetty 3,0 CL.
Tuo 1024MB on se uudempi, eli molempien latency on 2,5. Etin vielä vähän paremman ohjelman jolla näkis noi Ja sitten vielä, sisältyykö minkäänlaista riskiä jos nostan noi latenssit jne. samaksi molemmille muisteille?
Pistäpä nuo muistit sillain, että gigan kampa on slot 1:ssä ja 512 kampa slot 2:ssa. Älä siis laita mitään tohon slot 3:een. Tai jos ei toimi noin päin niin sitten päin vastoin.
Itselläni näyttää CPU-Z myös 200mhz 400 kammoille. Vaan eikös se ole DDR muistia? Eli pitää tuplata nuo taajuudet?
Juu, sitä se tarkottaa. En voi. Slot 1 paloi kun tossa sähläsin ja laitoin Muistin väärinpäin sinne. No en tiedä paloko, mutta en uskalla kokeilla näillä toisilla muisteilla, jos vaikka ne palaa.
Menee vähän ot:ksi... Laitoit kamman väärinpäin!? Vasarallako hakkasit sitä sisään? Eli jos CL on 2,5 silloin molemmat muistit on speksattu toimivan 166 Mhz:llä (166*2=332) eli 333Mhz. Jos nostat Cas Latencyä siihen 3:een, pitäis nousta 200Mhz:een (200*2=400). CL:n nosto ei aiheuta ongelmia sillä mitä isompi luku siinä on, sitä "löysemmät" on asetukset. Muistat vaan vaihtaa timing tableen kaikki ne arvot vastaamaan oikeita asetuksia. Toinen vaihtoehto on, jos emolta moinen ominaisuus löytyy, on laittaa automaatille ja kattoo mitä tulee.
Mun BIOS:ista voi säätää sen autoksi, kokeilen sitä kohta. Eli näyttää 2,5. Säädän nyt biosista sen autolle. EDIT: Se oli jo säädetty AUTO:lle, sama juttu oli kun käytin vaan 1 muistia, se anto autolla 166mhz (333mhz). By SPD taas antoi 200mhz, joka ei toiminut. EDIT2: Nyt säädin sen käyttämään 200mhz ja seuraavia asetuksia: CAS: 3.0 RAS TO CAS: 3 RAS PRECHARGE: 3 Tras: 8 Mutta ei suostunut windows käynnistymään vieläkään. Lisäksi kun säädin 'Memory Frequency":n 100% se anto 166mhz, ja spd:llä se antaa 200mhz. 3 8
Jos mikään ei onnistu, kokeile irrottaa vanha muisti pois ja kokeile pelkästään uudella. Jos näin toimii hyvin, niin silloin on asetuksissa jotain vikaa tai ne ei halua toimia yhteen. En tiedä onnistuuko, mutta kokeile laittaa ne samaan pakkaan eli slot3 ja slot4 (kun kerran slot1 sanoi p0x)... voi olla että silloin ne toimii yhdestä kohdasta säätämällä (tai jopa ilman säätöä).
Kyllähän siinä on 77 Mhz:n ero, että on se jotain nopeudessa. Mutta normaali käytössä ei varmaan huomaa. Olisi se kuitenkin kiva, jos toimisi maksimi nopeudella.