Bluescreen Ongelma (Pitkää Tekstiä)

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi dugis 27.08.2007.

  1. dugis

    dugis Member

    Liittynyt:
    27.08.2007
    Viestejä:
    1
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Moro

    Olis tämmönen pikku ongelma joka on jo ilmenny aika kauan ja en pääse siitä eroon. Jatka siis lukemista!

    Ensiksi, koneen specsit

    1024mb Dual Channel RAM

    Radeon 9800pro ja nVidia 6800GT

    Intel Pentium 4 CPU 3.20ghz

    Emolevy Gigabyte GA-8IPE1000(-L)

    Power 320w

    Emolevyn äänikortin (Realtek AC97) lisäksi Soundblaster Live! äänikortti, käytän tosin vain SB Liveä

    Ongelma on moninainen, saan päivittäin bluescreeniä randomein väliajoin. Joskus 5min välein, joskus voi mennä päiväkin kaatumatta. Hauska juttu on se vielä että saan noin 4-5 erilaista bluescreeniä. Tästä käsituntumalta muistan ainakin nv4_disp.dll errorin, DRIVER_IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL, randomia 00000000xc3 tyylistä memory error bluescreeniä ja BAD_POOL_CALLER bluescreeniä. Olen siis disabloinut automaattisen käynnistyksen windowsista. Joten saan bluescreeniä automaattisen käynnistyksen sijasta. Proseduuri siis menee näin. Näyttö jäätyy ja alkaa soittamaan viimeistä ääntä loopilla ja saan bluescreenin.
    Kone voi kaatua missä tilassa tahansa, idlatessa/pelatessa/missä vaan, täysin randomia. Konetta käytän vaan Dotan pelaamiseen ja ventissä oleskeluun. Tässä sitte toinen hauska juttu: Kone kaatuu helpommin jos on ventti päällä kun pelaan dotaa kuin ilman ventissä olemista. Tästä en ole täysin varma.. hauska pikku pulma vai mitä? ;)

    Ratkaisuja oon yrittäny itsekkin perusgoogletuksella ja pienellä kyselyllä. Latasin näyttiksen ajurit uusiks ja nv4disp ns "fixin" joka disabloi BIOSista jonkunnäköisen muistiqueuejutun, tämä ei kummiskaan auttanut tippaakaan.

    Sen jälkeen vaihdoin näyttiksiä nVidia GeForce6800GTni vanhaan Radeon 9800pro, toivoen että ongelma katoaisi mutta ei. Radeonin kanssa on so far tullut DRIVER_IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL bosdia ja bluescreeniä, jossa ei lue mitään.

    Tämän jälkeen kokeilin memtestiä yön yli ja ei löytänyt mitään vikoja. Powerin pitäis olla riittävä 320W. Levytkin olen eheyttänyt ja ei mitään tulosta. Vedin CPU testin 3dmarkilla ja jumitti kokoajan, tosin olettaisin että tää on normaalia näin vanhalle prosessorille.
    Tässä alkaa pikkuhiljaa vaipua epätoivoon ku vikaa ei näytä löytyvän sitten millään. Itse epäilisin ongelman olevan emossa.

    Jos jotain saitte selvää tosta wall of textistä nii ystävällisesti pyydän apua mitä pitäis tehdä.

    PS. Toivottavasti meni oikealle alueelle
     
  2.  
  3. Mummy

    Mummy Active member

    Liittynyt:
    26.06.2003
    Viestejä:
    2,856
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    Onko kone ollut sulla aina tällainen vai vasta hiljattain..?

    Oletko kellotellut? ...kokeillut tyhjenämällä CMOS.in?
    Minkä muistitestin pistit läpi? ...kokeillut Prime95,SP2004 tai Orthos.ia?
    Kokeillut vain yhellä muistikammalla ja kaikissa sloteissa?
     
    Viimeksi muokattu: 27.08.2007
  4. JT_Kirk

    JT_Kirk Regular member

    Liittynyt:
    17.04.2004
    Viestejä:
    243
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Jääkö järjestelmälokiin mitään tietoa virheen syistä?
    Control panel -> Administrative tools -> Event viewer

    Kokeile asentaa windows uusiksi tai toiselle osiolle/kovolle. Kokeile käyttää konetta Linuxin Live CDltä käsin ja katso tuleeko sielläkin virheitä.
     

Jaa tämä sivu