Olin juuri päivittämässä AMILO A1645 läppäriin biosia, kun kone yhtäkkiä sammui. (Se tekee tuota silloin tällöin, mutta ei nyt jutella siitä Kone ei enää boottaa, ei tule virtavaloa eikä tuulettimet lähde käyntiin. Ehdotuksia?
Eli siis flashatessasi BIOS:ia kone sammui. Koneessa ei taida olla ns Crash Free BIOS:ia? Silloin koseen voi flashata alkuperäisen BIOS:n uudelleen emolevyn ajurilevyltä. Mutta ei taida olla kannettavissa tuota ominaisuutta. Koneesi siis on ja pysyy mykkänä. Ellei sitten jossain huollossa pysty jotain tuolle tekemään (maksaa varmaan paljon).
Ei välttämättä tule maksamaan paljoakaan, mikäli vain huollolla on saatavilla ko. BIOS-piiri jotain kautta alkuperäisenä ja tarvittavat välineet tuon "raakakopiointiin".