windows uudelleenasennus?

Viestiketju Windows -ongelmat -osiossa. Ketjun avasi eohopea 08.08.2007.

  1. eohopea

    eohopea Regular member

    Liittynyt:
    06.08.2006
    Viestejä:
    123
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    ajattelin tässä kysyä että onnistuuko windowsin uudelleenasennus sillä tavalla että kaikki tiedostot jäisivät kavolle talteen?
     
  2.  
  3. SSaarinen

    SSaarinen Regular member

    Liittynyt:
    14.02.2006
    Viestejä:
    1,182
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    Jos teet täysin uuden asennuksen, niin se poistaa kaiken tiedot levyltä/osiolta. Jos et tarvitse täysin uutta asennusta, niin korjausasennus voi auttaa vikatilanteessa.

    Onko sulla vain yksi kiintolevy eikä yhtään osioita siinä esim. c: d: e: ? Ja kaikki tavarat siinä yhdellä osiolla?
     
  4. eohopea

    eohopea Regular member

    Liittynyt:
    06.08.2006
    Viestejä:
    123
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    jep koko roska samalla asemalla
     
  5. SSaarinen

    SSaarinen Regular member

    Liittynyt:
    14.02.2006
    Viestejä:
    1,182
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    Riippuen kuinka iso levysi ja kuinka paljon säästettävää tavaraa voisit:
    Jakaa vaikka Partition Magicilla levyn kahteen osioon -> siirrät tärkeät filut sille toiselle osiolle missä EI ole winukkaa -> uudelleen asennat winukan sille alkuperäiselle osiolle (sen voi nyt huoletta formatoida, koska tiedot nyt sillä toisella osiolla).

    HUOM!

    Pelit/ohjelmat yms. mitkä tarvitsevat tietonsa olevan winukan rekisterissä eivät todennäköisesti toimi, koska kaikki ne tiedot katoavat formatoinnin yhteydessä. Mutta itse olen siirtänyt tarvitsemieni ohjelmien/pelien asennustiedostot/levykuvat sille toiselle osiolle ja sitten asentanut ne puhtaaseen winukkaan taas.
     

Jaa tämä sivu