XP.pro- jumittaa

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi Jukkh 05.08.2007.

  1. Jukkh

    Jukkh Guest

    Eli ongelmana on koneen käynnistyminen ja päällä pysyminen. Startatessa joutuu painamaan resettiä monta kertaa. Ensin se pysähtyy siihen siniseen juoksevaan palkkiin ja kun se on ohitettu niin yleensä sen jälkeen on hiiri jumissa ja näppiskin poissa pelistä. Kun koneen saa vihdoin toimimaan, niin on noin 10 minuuttia aikaa tehdä sillä jotain, koska silloin se menee taas jumiin. Olen skannannut pöpöjä monella ohjelmalla, mut ei mitään.
    Voisiko vikana olla emo tai virtalähde?
    Mitä jännitteitä sieltä virtälähteestä pitäis tulla? Mittaus?
    Koneen sisusta putsattu.



    Kone on 1,7ghz ja muistia jotain 700 ja risat.
     
  2.  
  3. tyson

    tyson Regular member

    Liittynyt:
    09.02.2006
    Viestejä:
    806
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Nnoh,näin kylmiltään on vaikea sanoa mitään järkevää, mutta epäilisin vioittunutta emolevyä syypääksi tuohon jumiutumiseen.
     
  4. Jukkh

    Jukkh Guest

    Sitä emoa minäkin epäilen, koska ukkonen posautti sen adsl kaapelipaikan emolevyltä sököksi.! Nyt on wlan zyair käytössä. (jälkeen kyllä toimi ihan ok)
    Emona ABIT SA7. Mikä olisi samanlainen, tai et sais vanhan prossun ja muistit sopimaan siihen uuteen.??
    Tehoja en koneelta tarvi enempää!!!
     
  5. Tuksu82

    Tuksu82 Active member

    Liittynyt:
    20.02.2006
    Viestejä:
    1,485
    Kiitokset:
    19
    Pisteet:
    68
    Ootko millon asentanut xp:n viimeksi uudelleen koneelle ja formatoinut levyn?
     
  6. Tuksu82

    Tuksu82 Active member

    Liittynyt:
    20.02.2006
    Viestejä:
    1,485
    Kiitokset:
    19
    Pisteet:
    68
    EDIT: tupla
     
    Viimeksi muokattu: 05.08.2007
  7. greenie

    greenie Regular member

    Liittynyt:
    20.01.2005
    Viestejä:
    978
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Kauanko konetta on käytetty tällä käyttiksellä ja koska levy on edellisen kerran eheytetty?
     
  8. Jukkh

    Jukkh Guest

    Levyn eheytin just ja asensin xp:n uusiks päälle. Jäi siinä asennuksen aikanakin monta kertaa jumiin, mut kyllä se aina lähti jatkamaan mihin jäi.!! Yritän vielä kaverin kovolla testata, jossa varmasti toimiva xp sisällä.
    XP on ollut täs koneessa jo kaksi tai kolme vuotta.
    Formatoitu silloin.
     
  9. Jukkh

    Jukkh Guest

    Saan varmaan huomenna uuden kovon jolla koitan käyttää konetta.
    Jos ajan siihen xp:n sisään ja asennan sen masteriksi, ja tuon vanhan slaveksi, niin onko se sit niin, et pystyn siirtämään tuosta vanhasta tietoja tähän uuteen vaikka xp olis sekaisin tos vanhas?
    Yritin polttaa levylle joitain tiedostoja, mut ei muuta kuin pilalle menneitä levyjä!!!
     
  10. greenie

    greenie Regular member

    Liittynyt:
    20.01.2005
    Viestejä:
    978
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Joo, juuri näin. Laitat vanhan slaveksi ja siirrät tiedostot talteen.

    Melkein kuulostaa siltä, että syy jökkimiseen voisi olla juuri vanhan levyn kunnossa. Saattaa vedellä viimeisiään, eli kannattaa ottaa tiedostot talteen ja sen sen jälkeen formatoida koko levy, josko siitä vielä pelin saisi.

    Pahasti rikkoontunut levy jumittaa koneen vaikka se olisi vain slavena roikkumassa mukana, eli jos jökkiminen jatkuu, se kannattaa poistaa lopullisesti koneesta.
     
  11. Jukkh

    Jukkh Guest

    Mitäs nyt sitten, kun asensin uuden kovon johon asensin xp:n. Mut mut kun se piru jumittaa yhä. Biossista kun tutkii niitä jännitteitä niin ne näyttäis olevan suht ok.!
    Jos se ukkonen on sit kuitenkin tehnyt tuhojaan, niin onko mahdollista et prossu olis vaurioitunut... vaiko pelkkä emo??

     
  12. greenie

    greenie Regular member

    Liittynyt:
    20.01.2005
    Viestejä:
    978
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Onko vanha kovo vielä kiinni koneessa?
    Jos on niin ota se irti ja kokeile tökkiikö ilman.
     

Jaa tämä sivu