Jokin osa sanonut sopimuksensa irti?

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi SaberXTX 22.07.2007.

  1. SaberXTX

    SaberXTX Member

    Liittynyt:
    09.03.2006
    Viestejä:
    34
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Muro
    Tuossa jo asiaa pohdittu, mutta jos vielä olisi jotain uusia ideoita.

    Siispä samanlainen ongelma kuin ensimmäistä kertaa C2D settiä kootessa. Boottaus ei onnistu. Näppäinmistöä ei ehdi edes saamaan käyttöön. Kovo kyllä yrittää bootata mutta se jää äänen perusteella jotenkin kesken.

    Mahdollisia syitä olis siis tuo pinnin vääntymä P5W:ssä tai P5B:n toimintakyvyttömyys. Myös nykyisessä powerissa voisi olla jotain vikaa.

    Muistit ja kaikki osat on vaihdettu uusiin tai vaihtoehtoja joista kokeilla on jokaiselle osalle vähintään kaksi paitsi powerille joka vasta huomenna saapuu. Kuten mainittiin, osia on vaikka pariinkin koneeseen..

    Kerran jostain syystä bios päivitys oli s939 aikoina saanut PCI-E 1 paikan toimimaan 2 joten en voinut ymmärtää miksei kone käynnisty. Tämän takia sitten kävin ensimmäistä kertaa ikinä huollossa. Ja sen verran harmitti moinen pikku vika että pitikin huoltoon asti viedä..

    Jos olisi mitenkään mahdollista en nytkään käyttäisi paikallista firmaa.

    Mutta vielä voin odotella ja soitella P5B:n entiselle omistajalle kysyen mistä lankku on ostettu takuuta varten. Samoin kun saan vastauksen maanantaina P5W:n takuu asiaan. Ei pinniä voi vääntää sileellä prossan pohjalla..
     
    Viimeksi muokattu: 22.07.2007
  2.  
  3. Mummy

    Mummy Active member

    Liittynyt:
    26.06.2003
    Viestejä:
    2,856
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    Mikäli oikei ymmärsin sul o osat kahteen koneeseen jost kumpaakaan et saa bootaan?

    Samuukokone vai jumahtaa?
    Täs taannoin erääs ketjus kasattiin yhtkonet ongelman oli et buutaus jumitti. Vika ratkes ku vaihto USB-näppäimistö, PS/2-näppäimistöön.

    Aatelimpa vaan jos se poweri ei aut ja melkein kaikki muut o vaihettu, ja BIOS.in clear CMOS tehty useampaankertaan ohjeiden mukaan.
     
  4. SaberXTX

    SaberXTX Member

    Liittynyt:
    09.03.2006
    Viestejä:
    34
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Vika on juurikin bootin jumittaminen. Kovo on boottaamassa mutta se jää kesken. Osia on tarpeeksi kahteen koneeseen. 3x CPU, 2x GPU, 2x (3x) Emo, 3x muisti kampa, 2x poweri. Yksikään setti ei toimi. Myöskään uudella powerilla..

    Eli vian on pakko olla emossa. Kyselen uusiksi Famikosta miten on vääntyneen pinnin. Toisenkin emon voisin saada takuuseen kunhan soittelen edelliselle omistajalle.

    Näin on yritetty. Jumpperien paikkaa vaihdettu ja patteria pidetty irti lankusta. Mutta ei ole nollaus auttanut :/ Tuo on tuttua näppiksen kanssa. Vaihdoin takas PS/2 koska USB:llä ei päässyt kovoa alustamaan taannoin. Eli siitä ei ole kiinni. Myös ilman näppistä kokeiltu. Sekä pelkillä välttämättömillä johdoilla yrtietty.
     
  5. Mummy

    Mummy Active member

    Liittynyt:
    26.06.2003
    Viestejä:
    2,856
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    Ihmetytää vaan et kummassakin emos olis samavika.

    Nois emois o kaks PCIEx16 paikka, kokeillu kummassakin? ...yleensä kyl ylimmäs toimii normaalisti sil oikeel x16-nopeudel.

    Tehny perinteise kasau operaation ku buutinongelman aiheuttajaa hait? ...eka emo joho virta kii ja buutaus, sit näyttis, sit käynnistys, sit prossu,... jotenkin näi.

    Edit: Nii ja tietty ne kaikki emon(prossun,..),näytkkisen sun muiden lisävirrat on kytketty?
     
    Viimeksi muokattu: 24.07.2007
  6. SaberXTX

    SaberXTX Member

    Liittynyt:
    09.03.2006
    Viestejä:
    34
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Tuota osa kerrallaan boottausta en olekaan kokeillut, mutta pci-e paikkoja olen kokeillut vaihtaa. Ja kaikki virtaliittimet pitäisi olla kiinni.

    Eihän niitä montaa olekaan, ATX, CPU ja kaksi näyttikseen. Abitin emossa tai olla jokunen aika sitten myös erillinen lisä virta liitin näyttikselle itse emossa. Perinteinen virtaliitin jota dvd:t ja vanhan ata kovot käyttää.

    Onneksi saan tuon P5W:n ainakin takuuseen. Vieläkään soittanut toisesta emosta, jospa huomenna sitte. Ehdin jo 3 emon tilata. P5K tällä kertaa. Sit on ihme jos ei vielkään pelitä!
     

Jaa tämä sivu