Koneessa ongelmaa

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi Flezz 20.07.2007.

  1. Flezz

    Flezz Member

    Liittynyt:
    08.12.2006
    Viestejä:
    11
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Testattiin kaverin koneessa ongelmaa minun powerilla(antec 450w) ja dvd asemalla ja kun illalla koitin osian takasinlaiton jälkeen avata konetta se reboottaa itsensä ilman minkäänlaista virheilmoitusta. Pelkällä kovolla lataa windowsia jonkin aikaa ja sitten bootaa mutta kovo+dvd asema niin bottaa heti emon "mainoksen" jälkeen. Koneeseen ei tehty mtn muutoksia powerin ja aseman irroittamisen/laittamisen välissä joten ainoa mitä tulee mieleen että kaverin kone pasko powerin tai aseman tai olen onnistunut kyrsimään johdot väärään paikkaan. Anyway, apua kaivataan.
     
  2.  
  3. Netti

    Netti Regular member

    Liittynyt:
    23.03.2003
    Viestejä:
    723
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    mikä käyttis kyseessä?
    lähinnä tuli mieleen että oot saanu päivitys viruksen jos sulla on xp käytössä koita yrittää kattoa näkyykö blaster.exe olevan käynnissä tehtävien hallinassa jos niin bloki se ja skannnaa virus torjunalla koko kone
     
  4. Flezz

    Flezz Member

    Liittynyt:
    08.12.2006
    Viestejä:
    11
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    XP. Pitää kattoo, koska nytten kone buuttaa windowsia ladattaessa eli olisko ideoita?
     
  5. NorttiBoy

    NorttiBoy Active member

    Liittynyt:
    19.07.2005
    Viestejä:
    1,817
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    Muisti kampa? Oisitko jotenkin sorkkinut kampoja asentaessasi poweria takas tai jotain. Kato, että ne on kunnolla kiinni.
     
  6. Bluekkis

    Bluekkis Active member

    Liittynyt:
    04.08.2003
    Viestejä:
    2,235
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    Onko virtalähteessä enemmän kuin yksi 12V linja? jos on niin tarkistappa että et ole laittanut kaikkia laitteita samaan linjaan kiinni, voipi ylikuormittaa joka johtaa jännitteiden laskuun ja sitä myötä koneen sammumiseen.
     
  7. Flezz

    Flezz Member

    Liittynyt:
    08.12.2006
    Viestejä:
    11
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Kummastakin virtajohdosta irrotettu tuulettimet yms. ja nyt kovolle ja asemalle menee oma johto. Ei ratkaissut ongelmaa.
    Muistit irotettu, laitettu uudestaan paikalleen. Ei ratkaissut ongelmaa.
    Alkaa epäilyttämään että onko vaan power kosahtanut testauksen yhdeydessä eikä sitten anna enään tarpeeksi virtaa. Jos on vielä muita mahdollisuuksia niin otan ilolla vastaan ja kiitokset jo kaikille tähän asti auttaneille ^^.
     

Jaa tämä sivu