Olen pudonnut jo kärryiltä koneen kehityksestä mutta uusi kone on saatava... voiko joku selvittää ystävällisesti mitä eroja kyseisissä prossuissa on muuta kuin hinta? - AMD Athlon 64 X2 3800+ boxed prosessori, 2.0GHz, 1MB(2x512) Cache, Dual Core, AM2-kantaan. AMD:n uusi suoritin kahdella ytimellä! AMD:n uusi suoritin kahdella ytimellä! HINTA 68,90 € - AMD Athlon 64 X2 4000+ 2.1Ghz -prosessori, boxed.Tehokas prosessori erittäin pienellä virrankulutuksella. [# Tuplaydintekniikka# AM2 -prosessorikanta# 1Mb välimuisti# FSB 1000Mhz# Virrankulutus 65W] HINTA 65,90€ Alemmman pitäisi olla nopeampi eikö? Molemmat tuplaydinprossuja (dual core?)vai onko? Miksi hitaampi on kalliimpi sitten? Onko jotain muita ominaisuuksia näissä AMDn prossuissa mihin kannattaa kiinnittää huomiota? Kiitos jo etukäteen
Jep 4000+ on hiukan tehokkaampi. Eniten kannattaa huomioida se, mihin käyttöön prossu tulee. Jos pelaat pelejä suosittelen harkitsemaan 5xxx+ mallia tai jopa 6000+:aa. Tuo hintaero nyt on vain jokin hölmö erehdys. Jos olet uutta konetta katsomassa kannattaa miettiä myös Intel pohjaisia kokoonpanoja, sillä ne tarjoavat tällä hetkellä parhaan hinta/laatu suhteen. Esim. E6420 ja E6600 ovat hyviä vaihtoehtoja, varsinkin tulevan hinnanpudotuksen(~22.7) jälkeen.
Kiitos vastauksesta, ihmettelen silti edelleen tätä hinnoittelua AMD Athlon 64 X2 4200+ boxed prosessori, 2.2GHz, 1MB(2x512) Cache, Dual Core, AM2-kantaan. AMD:n uusi suoritin kahdella ytimellä! HINTA 106,90€ AMD Athlon 64 X2 4400+ 2.3Ghz -prosessori, boxed.Tehokas prosessori erittäin pienellä virrankulutuksella. HINTA 84,90 € Tuossakin "suurinumeroisempi" ja nopeampi malli noin paljon halvempi...
Heh, aika erikoista. Mikäs verkkokauppa kyseessä? http://www.mbnet.fi/hintaseuranta/tuote.aspx/26374 Tuosta näet että esim. 5000+:n saa halvimmillaan 110€ hintaan eli melko edullisesti. Huomioi myös että 6000+ on todella edullinen tehoihin nähden.
Kyseessä on nimenomaan the Verkkokauppa.com Ajattelin vaan etten osta huonompaa ja/tai vanhentuvaa mallia... vaikka nopeus voisikin olla suurempi. Budjetti ei riitä noita parempiin tällä hetkellä, ja peliksi minulle on yleensä riittänyt modattu ea sportsin lätkä joten tehoja siihen on kyllä riittämiin, koko uusi kone ja näyttö vie sen 900 euroa kuitenkin
Hinnoittelu johtuu siitä että nuo uudet 65W prosessorit on 65nm tekniikalla tehty ja siten halvempia valmistaa. Ne on myös uudempia ja varsinkin verkkokauppa on vähän sellainen että eivät pahemmin vanhojen tuotteitten hintoja lähde laskemaan. Katso vaikka esim WD:n 500GB sata kovojen hintoja ja ihmettele. =)
Riippuu siitä mikä emo sulla on. Lähtökohtaisesti voisi sanoa, että jos emo ei ole maksanut lähemmäs 100€, voi kellottelun unohtaa.
emolevyni tiedot: ASUSTeK computer INC. Model: M2R-FVM 1.XX Chipset: ATI Xpress 200 (RS480) Rev. 10 Southbridge: ATI SB600 Sensor: SMSC 7703
Laittakaa kommenttia mulle amd:n prossuista ku ei palio oo kokemusta itellä kuitenkin Amd Athlon64 dual core 6000+
Hyvän prossun olet valinnut. @Stympel: Kyseessä on siis joku Fujitsun "valmispaketti"? Jos näin on, kellotusmahdollisuudet ovat melko rajoittuneet. BIOS voi olla myös lukittu, eli et voi vaihtaa mitään asetuksia. Itse en alkaisi tuota kellottamaan, mutta käy BIOS:ssa katsomassa sieltä löytyy. Kerro jos sieltä löytyy näitä; FSB, vcore, muistien jakajat(memory divider), muistien kellotaajuus(memory frequency)
kylläh.. täytyy kattoo sitte huomenna. Käykää kattoon mun uutta topiccii näytönohjaimesta: Ati Radeon 1950XT (jälleen kerran näytönohjain kysymyksii) =)