Uusi kone hankinnassa

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi Sorfet 08.07.2007.

  1. Sorfet

    Sorfet Member

    Liittynyt:
    01.05.2006
    Viestejä:
    22
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Elikkäs tässä kuukauden sisällä hankinnassa olisi uusi kone. Ja nyt olen selaillut näitä foorumeita ja kaikki tuntuvat olevan sitä mieltä, että itse koottu olisi parempi vaihtoehto pelaamiseen, kuin paketti. Ongelmana onkin nyt vain suhteellisen pieni budjetti (n.750-800e), johon pitäisi sisältyä näyttökin. Netistä olen nyt valmiskoneena katsellut tälläistä pakettia kuin:

    HP PAVILION M7735.SC+W19E
    PROSESSORI AMD Athlon™ 64 X2 3800+
    KESKUSMUISTI 1024 MB (DDR2 SDRAM) KESKUSMUISTI (MAX) 4 GB
    KIINTOLEVY (GB) 250 GB
    KIINTOLEVYOHJAIN Serial ATA
    NÄYTÖNOHJAIN NVIDIA® GeForce™ 7500 LE
    NÄYTÖNOHJAINMUISTI 256 MB
    NÄYTÖNOHJAINMUISTI (MAX) 512 MB
    ÄÄNIKORTTI High Definition 7.1 (integrated)
    ASEMATYYPPI DVD+/-RW (Dual Layer, LightScribe)
    LEVYKEASEMA EI ASEMAA
    VERKKOKORTTI 10/100BASE-T Ethernet
    KÄYTTÖJÄRJESTELMÄ Windows Vista Home Premium

    HINTA: 736€


    Joten pystyisikö suunnilleen samalla hintaluokalla kokoamaan tehokkaamman koneen? Pelikäyttöön, elokuvien katsomiseen ja surffailuun netissä lähinnä. Ja paketin sitten tulisi sisältää kaiken mitä tarvitsee, eli näyttö, kotelo, käyttis, dvd-asema yms. kaikki mukaan. Näppäimmistö, hiiri ja kaiuttimet kyllä jo löytyy, joten niitä ei tarvita.

    Joten jos tuohon hintaluokkaan voisitte ehdottaa jotain, niin olisin todella kiitollinen :)
     
  2.  
  3. k0jootti

    k0jootti Regular member

    Liittynyt:
    11.10.2006
    Viestejä:
    4,404
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
  4. Sorfet

    Sorfet Member

    Liittynyt:
    01.05.2006
    Viestejä:
    22
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Kiitoksia avusta! :)

    Eli nyt parilla pienellä muutoksella olen verkkokauppa.com:issa lähes kokonaan koonnut tuon paketin, näyttöä ja muisteja lukuunottamatta (muistit ostan ZeCS:stä, koska ovat halvimmat) + lisäsin DVD aseman.

    Mutta tuosta kotelosta piti kysyä, kun otinkin tuon Antec Sonata III:sen, (en vielä tilannut) niin onko se sitten yhteensopiva tuossa? Ja ovatko nuo kaikki osat nyt yhteensopivia? Kun tuolla verkkokauppa.com:issa oli emolevystäkin pari versiota niin en ollut varma minkä ottaisin.

    Tässä nyt kuva siitä ostoskorista:
    [​IMG]


    Muistit ovat tässä http://www.zecs.net/product_details.php?p=660 (yht. 72,8e)
    ja näytön haen erikseen jostain kaupasta. (n.180e)
     
  5. Kiedis

    Kiedis Regular member

    Liittynyt:
    10.05.2007
    Viestejä:
    427
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Pari muutosta voisit tehdä edelleen. Emolevyksi kannattaa ostaa P5K, tuotenumero 5670. Kovalevyksi kannattaa ottaa Samsungin T166-sarjalainen, koolla ei ole niinkään väliä. Molemmat tekevät koneesta vaan paremman.
     
  6. k0jootti

    k0jootti Regular member

    Liittynyt:
    11.10.2006
    Viestejä:
    4,404
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    Tuo Antec Sonata III on todella hyvä kotelo. Aluksi mietin sen olevan ehkä hieman ylilyönti pienin budjetin koneeseen, mutta jos vain pystyt sen hankkimaan niin ota ihmeessä.
    Itse ottaisin näyttikseksi x1950pro:n sillä se on tehokkaampi kuin tuo GT ja suunnilleen saman hintainen. http://www.verkkokauppa.com/popups/prodinfo.php?id=0448
    Tuo siis. Älä ota Sapphiren versiota, sillä siinä on äänekäs tuuletin.
    Kiintolevyksi kannattaa valita Samsungin T166-sarjaa eli tämä
    http://www.verkkokauppa.com/popups/prodinfo.php?id=10567
    Mutta miksi tilaat verkkokauppa.com:sta kun se on hieman kalliimpi kuin monet muut liikkeet?
     
  7. Sorfet

    Sorfet Member

    Liittynyt:
    01.05.2006
    Viestejä:
    22
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    No katselin vain sieltä niin, tuntui löytyvän helpommin tuotteet :D Mutta kyllähän tietty muualtakin voi ihan hyvin.

    Ja tuo näytönohjain ja kovalevy tuli vahingossa eri mallit, huolimattomuus vain kun noita katselin. Eikä sen budjetin nyt eurolleen tarvitse tarkka olla, katselen vielä näitä hintoja eri paikoista ja tilaan sitten sen mukaan mistä löytyisi edullisin ja kun saan vähän tätä hintatasoa enemmän selville, jos sattuisi saaman vaikka lisärahoitusta budjettiin.

    EDIT: Nonni Famikosta sain nyt tälläisen paketin koottua. Tästä siis puuttuvat ne muistit + näyttö, mutta muuten alkaa olemaan tälläinen. Tähän en kyllä vaihtanut sitä emoa P5K:si. Onko sillä suurikin merkitys vaihtaa se siihen?

    [​IMG]
     
    Viimeksi muokattu: 08.07.2007
  8. k0jootti

    k0jootti Regular member

    Liittynyt:
    11.10.2006
    Viestejä:
    4,404
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    Et voi vaihtaa emoa P5K:hon sillä se on Socket 775-kannalla, eli siihen ei käy AMD:n prosessori. Muutenkin se olisi melko ylilyönti pienen budjetin koneeseen.
    Mikset osta Famikosta muisteja? https://www.famiko.fi/detail.asp?id=278096
    Esim. nuo on melko halvat ja laadukkaat.
     

Jaa tämä sivu