Eli kun nyt tuli katottuu tän koneen tehot, nii siellä näky sit yks juttu, joka nyt vähä ihmetyttää. Katoin sitä prosessori kohtaa, nii siin luki jotai Core Prosessor 3800+, nii siinä vieressä luki sulkeissa 2.01 Ghz. Onks toi sulkeissa oleva se mun koneen prossun tehot?? Jos ei, nii mikä se ois?
Just niitä tehoja se meinaa. Toi 3800+ taas tarkottaa sitä mitä Intelin prossua se vastaa. Tarkkaan en ite tiiä miten menee, joku muu voi varmaankin siitä tarkemmin jotain sanoa?
Siis tuo 3800+ toimii nykyään enää mallimerkkinä, ja se 2.01ghz on prosessorisi nopeus. Esimerkiksi 3.8ghz c2d olisi todella paljon tehokkaampi kuin tuo, muut olisivat taas hitaampia. Eli ei toimi vertauksena. Ennen toimi.
ei tuo vertaaminen enää toimi!!! Se oli sitäpaitsi tarkoitettu alunperin AMD:n mukaan kuvaamaan kuinka nopeaa Thunderbirdiä Palomino core vastasi... Sitä ruvettiin aika nopeasti sen jälkeen pitämään tehosuhdanteena Pentium 4:sia vastaan. Nyt kun Pentiumit ovat jo käytännössä "historiaa", ei tuollaista vertailua voida enää edes teoriassa käyttää. edit: typo... edit 2: tämän topicin otsikko on kaiken lisäksi aika huono kuvaamaan tätä aihetta.
joo ei ole, se on tehokkaampi kuin tuo 3800+ ja sitä paitsi nuo intelin prossut vetää sellaisia kellotuksia että amd:stä ei saa ikinä sellasia kelloja vaikka kuivajäällä viilentäisit OT: maanantaina tulee itelle intelin e4400 ja tavoite ois saada 2,0ghz->3,5ghz saas nähä miten käy
En todellakaan. Mistähän sait tuollaisen käsityksen? Käytin vain esimerkkinä tuota 3800mhz 3800+:aan viitaten. Siis tottakai e4300 on paljon tehokkaampi kuin mikään single core athlon.
x2 prossuja verrattiin alunperin tuplaydin penoihin.kun penat alkoivat olla historiaa ,x2 prossuja verrataan nykyään c2d prossuihin. tavallinen pulliainen joka ei tiedä koneista mitään ei osaa päätellä amdn prossujen tehoja jos ei ole mallimerkintää.jos hänellä on koneessa a64 3500+ hän osaa päätellä että x2 4400+ on varmasti tehokkaampi koska siinä on suurempi luku.sen minä ostan.