Jostain kumman syystä noissa headseteissä sana kompromissi on aina totta. Fiksuinta tietty ois ostaa halpis usb headset juttelua varten ja kunnon kuulokkeet äänikorttiin kiinni musaa varten. Mutta ei oikeen ole budjettia jne. Eli suositelkaa jotain headsettiä missä ois toi juttelu puoli kunnossa (teamspeakkia lähinnä käytän ja melko aktiivisesti) Mutta enemmän kuuntelen musiikkia, joten olisi hyvä, että musiikin kuunteluunkin sopisi. En tosin ole mikään hifisti, että ihan huippua ei tarvitse olla. Mielellään ei usb liitännällä. Kiitän ehdotuksista.
Matki basshuntteria ja osta icemat siberian kuulokkeet. En sitte tiiä et kuinka hyvät ne on mut pari kaverii kehunnu et olis iha hyvät.. http://www.verkkokauppa.com/popups/prodinfo.php?id=12446
Microsoft lifechat LX-3000 itselläni on.. hyvät ovat olleet. itse käytän niitä teamspeakissa, ventrilossa, mesessä, skypessä, pelaamisessa, leffojen katselussa ja musiikin kuuntelussa.lyhyesti sanottuna kaikessa. eli suosittelen. maksaa jotain 35€. löytyy vaikka net anttilasta edit: http://www.netanttila.com/webapp/wc...Id=19651&compartmentId=20153&categoryId=20194
Sennheiser PC161, kunnon äänet (ei usb) ja kunnon mikki. En havaitse mitään pahoja kompromisseja (72.80e verkkokaupassa)
Steelpad Steelsound 5H V2. Ostin asrvostelujen perusteella, enkä pettynyt (edes vaikka käytän P5B:n äänipiiriä). Sopii päähäni, mikki on hyvä ja menee kuulokkeen sisään, ääni on selkeä, ei rätise turhia jne. Mutta toisaalta jos et pelaile niin jotkin muut voivat olla paremmat. Pelailuun steelpadit on mun mielestä hyvät. http://www.elektroni.fi/?product=8880 E: Painin näiden kuulokkeiden ja siberioiden kanssa jonkin aikaa, kunnes tuli ilmi että monella on mennyt siperiat rikki helposti.
Onhan noita headsettejä jos jonkinmoisia eräällä testisivulla oli vertailussa Sennheiser PC161 ja creativen fatal1ty setit, ja yllättäen creative veti pitemmän korren (marginaalisesti). Ja vaikka ei olisikaan, kun hintaero on niinkin mittava (melkeen 40€) creativen eduksi, taidan tyytyä niihin. Joskin niitten ulkonäkö ei miellytä mutta onneksi en silmillä kuuntele Kiitos kaikille vastanneille.
Nii en sit tiiä kui "pro" sivusto on kyseessä mut tuolta luin: http://www.bit-tech.net/gaming/2007/05/30/gaming_headset_head_to_head/1 ja menin tosiaa ostamaan noi creativen, hinta vaikutti melkoisesti ostopäätökseen. Todella muhkea bassotoisto. Peleissä tosi asialliset ja bassoa kaipaavissa biiseissä ihan huiput, mut jotenki vaisut diskantit ku rokkia kuunteli. Eiku äänikortin equa säätää ja sekin hoitu. Hitusen puristaa kaalia kyl noi. Muuten vaikuttais ihan hintansa arvoisilta.