Klarasin sivuja tässä eteenpäin enkä löytänyt sopivaa viestiketjua aihettani koskien, niin päätinpä sitten aloittaa tämän uuden. TArkoituksenani olisi siis päivittää tietsikkaani, että se toimisi taas nopeammin ja voisin pelata uudempiakin pelejä. Tässä muutamia perustietoja: Näyttis: Geforce 6600 Prosseri: AMB Athlon 64 3400+ 2.19 GHz Muisti: Mielestäni gigan verran, mutta en osaa tarkistaa sitä :S Mitäköhän tässä olisi sitten tehtävissä? Haluan siis pelata pelejeä tulevaisuudessakin..Ajattelin että nyt päivitän koneen ja sitten ostan uuden kenties 2-3 vuoden päästä, ja nythän kone on kutakuinkin 2 vuoden ikäinen. Hintaa voisi jäädä siihen 300-400 e väliin. Mitä kaikkea minun siis kannattaisi uusia ?
Muistin määrän pystyy tarkistamaan: Käynnistä->Suorita->dxdiag Kasaan tähän nyt jonkunlaisen päivityspaketin tuohon ~400€ budjettiin: Linkki MBnet Hintaseuranta Näyttiksen vaihdolla pääsisi pienemmällä budjetilla, mutta se olisi lähinnä tekohengitystä, tehokkaampi kortti tuohon vanhaan voisi olla vaikka 6800gt, tosin en voi taata että uusimmat pelit toimii moitteettomasti silläkään. IlmoPJ@vannabemode
Hmm. Sitä muistia on 1022mb. Juu, eli kun vaihtaa näyttiksen niin on päivitettävä muutakin, jotta kone pysyy mukana ? Onko kaikki tuosta paketistasi aivan pakollista ? Eli jos jätän lisämuistin ostamatta, tökkiikö kone sitten koko ajan jne. Ajattelin niillä uusilla peleillä ihan lähitulevaisuuden pelejä, kun nykyisellä ei voi pelata kuitenkaan edes SCDA:ta, johtuen jostain Shader 3 tekniikan puuttumisesta GF 6600. Haluan kuitenkin myös "särmää" peleihini
Nuo muistit päivityskorissa on ddr2, kun vanhat ovat ddr:ä. Täytyy vaihtaa toinen emolevy, jotta vanhat muistit mahtuu emolle: Linkki
Niin mutta se muisti, että onko sitä pakko kuitenkin lisätä ? Ja siis jotta voin lisätä vanhan ja uuden muistin täytyy ostaa se uusi emolevy ? Eikä ihan tavallista ddr:ää ole sitten enää saatavana ? Että kun meinaa mennä vähän oudoks
Ei ole hyvä. Lainaus on jotakin muuta, kuin editin käyttämistä, jota käytetään ettei sanomia turhaan vedätetä. Jos et ole huomannut edellisessä viestistäsi löytyy Edit- toiminto. Tätä voisit opetella käyttämään. Näitä viestejä ei ole mukavaa lukea kun toinen vedättää edellisen jatkoksi asioita, jotka editoimalla voisi liittää täydentämään edellistä viestiä. Huomautusen kera, että on lisäys. EDIT: Tarkoittaa siis sitä, että jo kerran kirjoittamaan sanomaasi teet tarvittavat korjaujset, tai lisähuiomiot. MENIKS TÄÄ NYT PERILLE! EDIT:Minun lainaukseni liittyy edellisem kaverin tekemaan turhaan lainaukseen, kosks edit olisi oikea tapa korjaijja omia kirjoituksissn.
Siis tuo vanha muisti ei käy koneeseen, jos ei osta tuota 4CoreDual-VSTA emolevyä. Jos hankkii jonkun muun emolevyn taytyy muistien olla dd2:a, tuolla erikois emolevyllä voi valita käyttääkö ddr vaiko ddr2:a. Samaan aikaa ei voi käyttää molempia.
Miten se muisti yhtäkkiä ei käykkään koneeseeni ? ihmeellistä Ja ddr2 muisti on vaan parempi, mutta tarviinko sitten tommosta, jos aion vaan pelailla ja en kuitenkaan hae mitään elämyksiä. Tietenkin haluaisin että kone toimii moitteettomasti eikä pätki.
No rupesin sitten katsomaan tilausta tuolta SmartIT:stä Elikkä DDR2 muistilla: Emolevy:ASROCK S775 945G VGA PCI-E DDR2 GLAN Näyttis:ASUS X1950 PRO PCI-E 256M GDDR3 CF CABLE Prosessori:INTEL CORE 2 E4400 2.0GHZ 800/2M S775 MuistiQI DIMM DDR2-800 1GB CL5 64*8 Ilman DDR2:sta sitten: ASROCK LGA775 PT880ULTRA DDR2 SATA LAN 1 INTEL CORE 2 E4400 2.0GHZ 800/2M S775 ASUS X1950 PRO PCI-E 256M GDDR3 CF CABLE Parempi emolevy siis tukee Vistaa mutta näyttis ei. Onko sitä siis järkeä ostaa, vai onko tuo DDR2 muisti välttämätön? Vistaa en aikonut enää ostaa. Mutta jos ostan tuon huonomman emolevyn joka tukee myös DDR muistia ja DDR2, mitä hyödyn siitä jos kahta erimuistia ei voi käyttää yhtäaikaa? Tuo giga muistia kuulostaa kyllä aika vähältä, joten olisiko järkevää ostaa sitä toinen mokoma lisää, kun se maksaa kuitenkin muutaman kympin ? Paljon kysymyksiä, mutta haluaisin hieman selvennystä. Kiitoksia vastauksistanne !! EDIT:Tuli tässä nyt mieleen tuo virtakysymyskin, että riittääkö se? Miten tarkistan sen? Ja vielä, jos ja kun ostan kyseisen paketin, tuleeko sen mukana varmasti kaikki? Tarkoitan lähinnä äänikortti, tuuletin jne. Sopiiko/käykö uudet osat varmasti koneeseeni ?
Kiitoksia jo avustanne, mutta kaipaisin vieläkin lisäneuvoja, jotta kaikki olisi selvää.! Ensiviikon alussa olisi tarkoitus käydä kaupoissa, niin sillon voisi noutaa näitä osia, joten vastauksia vain kehiin.. Kysymykset ovat yllä.