Vaihdoin 7600 GT:stä x1950 pro:hon ja nyt kone käynnistyy ja menee windowsiin, mutta boottaa hetken päästä. Virtalähde fortron fsp400-60thn-p. 12v1 14A, 12v2 15A. Vanhat ajurit poistin, ajelin driver cleanerin ja asensin atin uusimmat. Boottaukset joka toimenpiteen jälkeen. pcie lisävirta yhdistetty.
Kokeile vaihtaa virtakaapeleiden järjestystä, ehkä virranrajoitin menee päälle toisessa linjassa, ehkä ei. ~15A luulisi riittävän koko koneelle.
Ei auttanu ja nyt ei oo enää ku 1 kovo lisälaitteista kiinni ja pysyy päällä kunnes yritän käynnistää pelin. EDIT: Vetäsin biosin defaulttiin niin rupes rokkaamaan, eli ei ilmeisesti pysty kellotteleen pcie ohjaimella niin hyvin kuin agp:llä. Väylä oli 295, nyt vakio 266.
Näinhän se on tuolla emolla. Foorumeilla on todettu että parhaiten onnistuu kellotus DDR-muisteilla ja AGP-näyttiksellä. Mahdollisesti korjaantuu tilanne bios päivityksellä mutta katsotaan tilannetta