User Käyttäjä Salasana  
   
torstai 28.8.2008 / 03:18
Haku:        In English   Suomeksi   På svenska
afterdawn.com > keskustelu > yleinen keskustelu > keskustelua uutisista > poliisi ratsasi direct connect -käyttäjiä
Näytä aiheet
 
Keskustelualueet
Keskustelualueet
Poliisi ratsasi Direct Connect -käyttäjiä
  Siirry:
 
Viestiketjuun kuuluvat käyttäjäkommentit liittyvät tähän uutiseen:

Poliisi ratsasi Direct Connect -käyttäjiä

uutinen julkaistu: 4 kesäkuuta, 2007

Espoon, Turun ja Oulun poliisit tekivät tänään kotietsintöjä ja takavarikoivat tietokoneita Direct Connect -vertaisverkon käyttäjiltä. Kohteena oli sekä tavallisia verkon käyttäjiä että hubien ylläpitäjiä, joita kaikkia epäillään tekijänoikeusrikoksista. Poliisi pidätti myös neljä henkilöä kuulusteluita varten. "Iskujen avulla saatiin takavarikkoon tietokoneiden lisäksi video- ja musiikkitallenteita, ... [ lue koko uutinen ]

Lue uutisartikkeli kokonaisuudessaan ennen kuin kommentoit aihetta.
Kirjoittaja Viesti
Member
_
4. kesäkuuta 2007 @ 14:58 _ Linkki tähän viestiin    Lähetä käyttäjälle yksityisviesti   
:(
thc666
Junior Member
_
4. kesäkuuta 2007 @ 14:58 _ Linkki tähän viestiin    Lähetä käyttäjälle yksityisviesti   
Mitkä hubit on ollu ratsian kohteena tällä kertaa?
jarzaa
Member
_
4. kesäkuuta 2007 @ 15:00 _ Linkki tähän viestiin    Lähetä käyttäjälle yksityisviesti   
Lainaus:
laittomien hubien ylläpitäjiä vastaan
eikös se nyt kuitenkin ole niin että hubin pitämisessä ei ole mitään laitonta?
Member
_
4. kesäkuuta 2007 @ 15:10 _ Linkki tähän viestiin    Lähetä käyttäjälle yksityisviesti   
Lainaus:
laittomien hubien ylläpitäjiä vastaan

eikös se nyt kuitenkin ole niin että hubin pitämisessä ei ole mitään laitonta?
En nyt tiedä, mutta sehän voisi olla niin että itse hubien ylläpitämisessä ei ole mitään laitonta. Nyt kuitenkin puhutaan laittomista hubeista eli siis niissä on luultavasti rikottu tekijänoikeuksia jne.

Näin itse ymmärtäisin :)
Weirdinin
Newbie
_
4. kesäkuuta 2007 @ 15:10 _ Linkki tähän viestiin    Lähetä käyttäjälle yksityisviesti   
Ota siitäkin nytten selvää, että kuinka sitä lakia tulkitaan. Eihän hubin pitäjän koneen kautta tavaraa kulje. Hubin ylläpitäjä vain antaa käyttäjille paikan, joista ne voi toisensa tavoittaa peer-to-peer.
thc666
Junior Member
_
4. kesäkuuta 2007 @ 15:22 _ Linkki tähän viestiin    Lähetä käyttäjälle yksityisviesti   
Eiköhän tuota lakia tulkita siten että hubin ylläpitäjät on vastuussa käyttäjien jakamasta tavarasta.Toisaalta ei taida semmoista julkista hubia olla jossa ei jotain laitonta dataa olisi jaossa...
Senior Member

8 tuotearviota
_
4. kesäkuuta 2007 @ 15:26 _ Linkki tähän viestiin    Lähetä käyttäjälle yksityisviesti   
Kivaa varmasti, kun kone ratsataan tässä sopivasti alkukesästä. Tulee varmaan hyvä kesäfiilis, hyi hyi TTVK...

Lainaus:
vahingoittaneet erityisesti suomalaisia musiikkikenttää
Niin, otappa nyt sitten selvää pitkällä tähtäimellä... Mutta se on selvää, etteivät tällä menolla niitä CD:itä kuitenkaan kaupaksi saa.

PS. Tuossa on typo (quotessa). "suomalaisia musiikkikenttää" (?)

EDIT: Niin, eihän asekauppiastakaan pidetä vastuussa siitä, kenet/minkä asiakas sillä ampuu. Tiedän... vanha vertaus.

-BlasterX-
"Ambitious but rubbish" -Top Gear
"If it's worth doing, it's worth overdoing" -Mythbusters

Viestiä on muokattu lähettämisen jälkeen. Viimeisin muokkaus 4. kesäkuuta 2007 @ 15:28

Weirdinin
Newbie
_
4. kesäkuuta 2007 @ 15:29 _ Linkki tähän viestiin    Lähetä käyttäjälle yksityisviesti   
Tosin jotkut, joiden koneet poliisi on takavarikoinu hubin ylläpidosta, on päässyt kuin kissat pälkähästä. Kaverilta lähti kone ja muutaman viikon päästä palautettiin. Ei kai ollut näyttöä laittomuudesta tms... mene ja tiedä.
AfterDawn Addict

3 tuotearviota
_
4. kesäkuuta 2007 @ 15:34 _ Linkki tähän viestiin    Lähetä käyttäjälle yksityisviesti   
Lainaus, alkuperäisen viestin kirjoitti Weirdinin:
Tosin jotkut, joiden koneet poliisi on takavarikoinu hubin ylläpidosta, on päässyt kuin kissat pälkähästä. Kaverilta lähti kone ja muutaman viikon päästä palautettiin. Ei kai ollut näyttöä laittomuudesta tms... mene ja tiedä.

Poliisi vain keräsi itsellensä parhaat waret omalle palvelimelle. :)
Lainaus:
Niin, eihän asekauppiastakaan pidetä vastuussa siitä, kenet/minkä asiakas sillä ampuu. Tiedän... vanha vertaus.

Ja syy tähän on lobbaus...hubin pitäjä on vastuussa käyttäjistä, mutta aseiden myyjät eivät ole vastuussa asiakkaista.
kaawpeli
Member

3 tuotearviota
_
4. kesäkuuta 2007 @ 15:42 _ Linkki tähän viestiin    Lähetä käyttäjälle yksityisviesti   
kuka vielä dc käyttää irc ja torrentit korvaa kaiken mitä siinä oli.
Member
_
4. kesäkuuta 2007 @ 16:01 _ Linkki tähän viestiin    Lähetä käyttäjälle yksityisviesti   
Kannatan TTVK:n lakkauttamista isolla K:lla
Senior Member

1 tuotearvio
_
4. kesäkuuta 2007 @ 16:05 _ Linkki tähän viestiin    Lähetä käyttäjälle yksityisviesti   
Lainaus, alkuperäisen viestin kirjoitti kaawpeli:
kuka vielä dc käyttää irc ja torrentit korvaa kaiken mitä siinä oli.
kaikki kovikset.
atholn
Senior Member

3 tuotearviota
_
4. kesäkuuta 2007 @ 16:16 _ Linkki tähän viestiin    Lähetä käyttäjälle yksityisviesti   
Eihän kytät ratsaa yksityisii? Et vaa DC jutskii? vai onko saatu suomalaisia yksityisiä kiinni? Niinkun kerran viikossa imuttaa vaikka nhllän.. Et onko kaikki pidätykset dc hubeil?
Gregori
Member
_
4. kesäkuuta 2007 @ 16:18 _ Linkki tähän viestiin    Lähetä käyttäjälle yksityisviesti   
Ois nyt hauska tietää tuosta asiasta edes sen verran että mistä hubeista oli kyse. Epäilyttää meinaa vähän koko homma.
aitzo
Newbie
_
4. kesäkuuta 2007 @ 16:20 _ Linkki tähän viestiin    Lähetä käyttäjälle yksityisviesti   
Onhan DC on paras yksittäisten musatiedostojen hakuun.
Junior Member
_
4. kesäkuuta 2007 @ 16:22 _ Linkki tähän viestiin    Lähetä käyttäjälle yksityisviesti   
atholn:
Kyllä, seuraavan kerran kun joku koputtaa ovellesi, se ei olekaan se tuttu ja turvallinen TV-luvan tarkastaja vaan natsikyttäpoliisi joka vie arvokkaan tietokoneesi pois ja lyö sinulle laskun käteen. Heh.

Eli eiköhän nuo ratsaa vaan niitä jotka järjestelmällisesti auttavat suorittamaan laittomuuksia. Mikäli ei ole hubeja, niin ei ole paikkaa missä jakajat pääsevät jakamaan laitonta materiaalia. Ulkomaisten hubien käyttö voisi kenties olla hyvä vaihtoehto?
Member
_
4. kesäkuuta 2007 @ 16:40 _ Linkki tähän viestiin    Lähetä käyttäjälle yksityisviesti   
Jotenkin tuli mieleen että kuka täällä viittii edes ostaa musiikkia kaupasta kun on yhden CD:n hinta niin suolanen että lompakko laihtuu jo pelkästä katsomisesta.

Viestiä on muokattu lähettämisen jälkeen. Viimeisin muokkaus 4. kesäkuuta 2007 @ 16:41

Member

1 tuotearvio
_
4. kesäkuuta 2007 @ 16:45 _ Linkki tähän viestiin    Lähetä käyttäjälle yksityisviesti   
Merkillisiä nämä nykypäivän lait.. No itse tuskin edes osaisin käyttää tuollaisia ohjelmia. Mutta miten se on onko tiedostojen laittomien "antaminen" vai "ottaminen" kiellettyä vai onko kummatkin kiellettyä ja molemmista sakotetaan? tähän olisi kiva saada selvyys. Kyllä ainakin mun mielestä ihmisten pitäisi vähintäänkin saada varmuus kopioida omat ostetut dvd leffansa :(
Weirdinin
Newbie
_
4. kesäkuuta 2007 @ 16:48 _ Linkki tähän viestiin    Lähetä käyttäjälle yksityisviesti   
Lainaus, alkuperäisen viestin kirjoitti Stonecock:
Jotenkin tuli mieleen että kuka täällä viittii edes ostaa musiikkia kaupasta kun on yhden CD:n hinta niin suolanen että lompakko laihtuu jo pelkästä katsomisesta.
Senpä vuoksi se hinta on niin suolainen, kun ei viitsitä ostaa. Waretaan musiikkia sen vuoksi, että ei viitsitä kävellä kauppaan. Sitten levyjen hinnat nousevat ja edelleen waretaan yhä lisää, kun hinnatkin on siihen toimintaan suorastaaan tyrkyttäviä. Kierre havaittavissa.

Toisaalta kuka viitsii maksaa 20 € yhdestä hyvästä biisistä ja about 10 huonosta mukana tulevasta rillanrallan kappaleesta, jotka on tungettu levylle vain jotta albumi olisi täydemmän näköinen.
Weirdinin
Newbie
_
4. kesäkuuta 2007 @ 16:51 _ Linkki tähän viestiin    Lähetä käyttäjälle yksityisviesti   
Lainaus, alkuperäisen viestin kirjoitti flyornot:
Mutta miten se on onko tiedostojen laittomien "antaminen" vai "ottaminen" kiellettyä vai onko kummatkin kiellettyä
Molemmat kiellettyä Suomen maalla nykyään. Siis jos tiedosto on tekijänoikeuksilla kuorrutettu. Muita tiedostoja saa vapaasti imuttaa ja upittaa tietty.
Member

1 tuotearvio
_
4. kesäkuuta 2007 @ 16:55 _ Linkki tähän viestiin    Lähetä käyttäjälle yksityisviesti   
Lainaus:
Kivaa varmasti, kun kone ratsataan tässä sopivasti alkukesästä. Tulee varmaan hyvä kesäfiilis, hyi hyi TTVK...

Olisko talvella sitten parempi. Eikös se oo vaan hyvä, että kone lähtee kesällä, tulee tehtyä muutakin kuin istuttua koneen edessä. ;-)
Lainaus:
eikös se nyt kuitenkin ole niin että hubin pitämisessä ei ole mitään laitonta?

ei kai sinänsä, mutta suurin osa hubien ylläpitäjistäkin varmaan warettaa...
Newbie
_
4. kesäkuuta 2007 @ 17:04 _ Linkki tähän viestiin    Lähetä käyttäjälle yksityisviesti   
Eli Kertauksena vielä: Uuden lain, Lex-Karpelan, mukaan tekijäoikeudellisen materiaalin luvaton jakaminen ja lataaminen on laitonta.

Hubien ylläpito ei ole laitonta, mutta jos se auttaa tekijäoikeuden alaisen materiaalin jakamista ja lataamista, ylläpitäjä voi saada tuomion avunannosta tekijäoikeusrokokseen ja mahdollisesti korvausvaatimuksen.

Vaikka mediassa ja oikeudessa väännetäänkin kättä aika paljon tuosta kopiosuojauksen ohittamisesta varmuuskopioinnissa, voi tottakai siirtää ostamasi dvd -levyt tietokoneellesi, mutta jos jaat sitä eteenpäin, se on viimeistään laitonta.

Viestiä on muokattu lähettämisen jälkeen. Viimeisin muokkaus 4. kesäkuuta 2007 @ 17:10

Weirdinin
Newbie
_
4. kesäkuuta 2007 @ 17:09 _ Linkki tähän viestiin    Lähetä käyttäjälle yksityisviesti   
Lainaus, alkuperäisen viestin kirjoitti JJ_Niemi:
Hubien ylläpito ei ole laitonta, mutta jos se auttaa tekijäoikeuden alaisen materiaalin jakamista ja lataamista, ylläpitäjä voi saada tuomion avunannosta tekijäoikeusrokokseen ja mahdollisesti korvausvaatimuksen.
Aika vaikeaa on ylläpitää hubia, jossa ei jaettaisi tekijänoikeuksilla varustettuja filuja. Onko tämä nyt sitten "auttamista" vai mikä lasketaan "auttamiseksi"? Monesti hubien maineissa on selvitetty, että laittoman materiaalin levitys on kiellettyä, ja joissain hubeissa ihmisiä jopa potkitaan ulos kyseisestä syystä.

Eli katsotaanko silloinkin, että ylläpitäjä edistää laittomuutta ylläpitämällä hubia ja sallimalla kohtauspaikan ihmisille?
Member
_
4. kesäkuuta 2007 @ 17:12 _ Linkki tähän viestiin    Lähetä käyttäjälle yksityisviesti   
Nyt alkaa jo pelottamaan. Pitää asentaa käyttis pari kertaa uudestaan että kaikki paha häviää. Mitäs muutakaan tässä enää voi. :(
Mainos
_
__
 
_
Newbie
_
4. kesäkuuta 2007 @ 17:12 _ Linkki tähän viestiin    Lähetä käyttäjälle yksityisviesti   
Jos hubi on tarkoitettu kohtaamistarkoituksessa, voi hubin asetuksiin laittaa ettei kenenkään jakomäärä näy, jos sitä ylipäänsä on.

Sillain omistaja ainakin hankaloittaa laittoman matriaalin jakamista, mutta samalla myös laillisen tavaran.
 
afterdawn.com > keskustelu > yleinen keskustelu > keskustelua uutisista > poliisi ratsasi direct connect -käyttäjiä
 

Multimedia: AfterDawn.com | AfterDawnin keskustelualueet
Uutiset: IT-alan uutiset | Uutisia puhelimista
Musiikkia: MP3Lizard.com
Tuotearviot: Laitevertailu | Vertaa puhelimia | Vertaa kännykkäliittymiä
Pelit: Pelitiedostot, pelidemot ja trailerit | Blasteroids.com (engl.)
Ohjelmat: download.fi | AfterDawnin ohjelma-alueet
International: AfterDawn in English | Software downloads | Free, legal MP3s | Gaming downloads | AfterDawn på svenska
RSS -syötteet: AfterDawnin uutiset | Uusimmat ohjelmapäivitykset | Keskustelualueiden viestit
Tietoja: Tietoa AfterDawn Oy:stä | Mainosta sivuillamme | Sivuston käyttöehdot ja tietoja yksityisyydensuojasta
Ota yhteyttä: Lähetä palautetta | Ota yhteyttä mainosmyyntiimme
 
  © 1999-2008 AfterDawn Oy