lämmöt melko korkealla

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi willie55 01.06.2007.

  1. willie55

    willie55 Regular member

    Liittynyt:
    24.01.2006
    Viestejä:
    246
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Elikkä prosessorin lämmöt ovat siin 60C paikkeilla, kovassa rasituksessa menee jopa yli 70. Lämmöt on mitattu uGurulla ja tässä ihmetyttää se kun ole ajatellut että jos lämmöt on korkeilla kone alkaisi hieman tökkiä eikä toimisi kovin hyvin, mutta näin ei käy. Sen takia mietin onko nuo lämmöt nyt oikeat. En saanut mitään muuta ohjelmaa toimimaan vistassa, joten jos tiedätte jonkun nii kertokaa.
     
  2.  
  3. Straiffi

    Straiffi Regular member

    Liittynyt:
    31.01.2006
    Viestejä:
    296
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    No Everest ainakin itselläni toimii Vistassa ja näyttää samoja lämpöjä ainakin prossulle, kuin Coretemp, joten laskisin sen luotettavaksi. Kokeile sillä.
    Ei se prossu nyt vielä tuosta 70C kärähdä, mutta itse en noin korkeilla lämmöillä käyttäisi. Voit vaihtaa tahnat ja tarvittaessa myös hioa.
     
  4. smaga

    smaga Regular member

    Liittynyt:
    16.08.2006
    Viestejä:
    1,284
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    No jos sinulla on sigun prosessori niin lämmöt ovat aika paljon.. Onko kotelossa minkäänlaista tuuletusta? Ja oletko nostanut prossun voltteja biosista?
     
    Viimeksi muokattu: 01.06.2007
  5. willie55

    willie55 Regular member

    Liittynyt:
    24.01.2006
    Viestejä:
    246
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Ei oo enään sigun osat, pitää päivitellä sitten kun ehin. tuohon lämpö juttuun niin kun sitten katoin siiliin pohjaa niin huomasin että siinä oli jokin suojatarra, jonka olin unohtanut ottaa pois. Sitten kun otin sen pois nii lämmöt tipahti 35. Onneksi ei mitään vahinkoa käynyt, mutta pitänee olla jatkossa tarkempi.
     
  6. deleted-user

    deleted-user Guest

    Liittynyt:
    28.04.2007
    Viestejä:
    1,905
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    Jep se on juuri sen tahnan tilalla oleva lämmöjohde -tarra. Onneks ei sattunut mitään. =)
     

Jaa tämä sivu