Kone ei huomaa kovalevyä

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi ropetzki 21.05.2007.

  1. ropetzki

    ropetzki Regular member

    Liittynyt:
    29.09.2005
    Viestejä:
    102
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Ostin vähän aikaa sitten LaCie Design by F.A. Porsche 320GB ulkoisen kovalevyn, joka toimi alkuun moitteettomasti mutta nyt tietokone ei enää suostu tunnistamaan kovalevyä. Olen kokeillut toisellakin tietokoneella ja ihan sama juttu silläkin. Olen myös kokeillut toista usb johtoa, joten vika ei ole siinäkään. Takuuta on vielä jäljellä, mutta kovalevyllä on tärkeetä tavaraa, jota en tietty haluis menettää. Löytyiskö joltain jotain niksejä millä kovon vois saada koti konstein kuntoon.
     
  2.  
  3. liikeri

    liikeri Regular member

    Liittynyt:
    11.11.2006
    Viestejä:
    801
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    jos kotelon elektoroniikassa vaan vikaa niin kotelo auki ja kovalevy ulos koneeseen kiinni ja data ulos. ei toi kotelo nyt hirveen vaikeelta avattavalta näytä kunhan pitää jäljet minimissä niin ei takuun pitäisi kärsiä
     
  4. Lowen

    Lowen Member

    Liittynyt:
    17.09.2005
    Viestejä:
    10
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Toimiiko muut USB-laitteet moitteettomasti? Olisiko USB-ajureihin tullut vikaa? Voisit koittaa asentaa nuo ajurit uudelleen.
     
  5. ropetzki

    ropetzki Regular member

    Liittynyt:
    29.09.2005
    Viestejä:
    102
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    En usko että on ajureissa vikaa, kun ilmenee useammalla tietokoneella sama vika ja muut usb-laitteet pelittää. Veikkaisin että kovalevyn liitännöissä olis jotain häikkää ja juuri tuo liikerin ehdottama avaaminen olis voinut auttaa. Tulin kuitenkin siihen tulokseen että en saa koteloa auki ilman väkivaltaa, joten vein takuuseen.

    Kiitos kumminkin vastauksista
     

Jaa tämä sivu