elikkä ostin tuossa hiljattain heräte ostoksena noi OCZ XTC gold 2X2Gigaa ku oli niin edulliset. ja kysymys kuuluukin mikä toi memory remap on tai siis oikeestaan mitä se käytännössä tekee kun olen huomannut hieman oudon asian. eli remap pois käytössä vain 3gigaa eii mikään ylläri kun 32bit käyttikset käytössä. ei oikeastaan mitään käytännön eroa vanhaan 2gigaan joka oli 2x1G corsair. nyt se oudompi asia remap päällä. bios näkee 4gigaa yllättäen. mutta windows näkee vain 2gigaa mutta kaikessa käytössä ja windows käynnistyksessä huomaa että toi on huomattavan paljon nopeampi kuin tuo 3gigaa tai edes vanha 2gigaa. eli tekeekö toi jonkun raid0 tyyppisen ratkaisun noille muisteille vai mistä johtuu että toi on niin paljon nopeampi?
tyhmää arvailla, mutta käsittääkseni se on se kun koneesi käyttää 2x2gb ryhminä, eli saat kaiken muistin käyttöön mutta maksimissaan yksi ohjelma voi käyttää 2gb, mutta jos koneesi tekee useampaa asiaa yhtäaikaa niin se toinen 2gb menee sitten toiseen käyttöön. Eli hyötyä useiden ohjelmien ajossa, mutta sitten taas jos yksittäinen ohjelma tarvitsisi enemmän kuin 2gb käyttöön niin siinä hitaampi. Tosin, voin olla väärässäkin, mutta tuli vain sellainen kutina että näin se on... ...tai sitten pitää vain käydä suihkussa ;D
32-bittisessä ympäristössä se yläraja on 4GB. Yläraja riippuu myös siitä kuinka paljon seuraavat osat vievät muistia: Eli se 4GB miinus noiden yhteenlaskettu summa. Siinä on max. muistimäärä mitä winukka voi tunnistaa. Memory remapping feature voi vapauttaa noilta osilta tarvittaessa sitä muistia ja "antaa" sitä winukalle. Ilmeisen tärkeä osa..? Eli periaatteessa koko homma on "huijausta", jolla saadaan vähän apua tuohon 32-bittisten käyttisten vammaisuuteen. Edit* Typoa ja vähän omien sanojen miettimistä. En ole aivan 100% perillä kuitenkaan tästä.