Netistä imuroidut videot koti-DVD:llä?

Viestiketju Digivideo-ongelmat ja -keskustelu -osiossa. Ketjun avasi Mikkelson 27.09.2003.

  1. Mikkelson

    Mikkelson Member

    Liittynyt:
    09.08.2003
    Viestejä:
    7
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Ensikseen, onnistuuko ko. missio lainkaan, eli siis voinko polttaa tavalliselle CD:lle netistä imuroituja videoita ja sitten töllöttää niitä DVD:llä?

    Ja jos voin, niin mistäs löytäisin ohjeet siihen projektiin, ilmeisesti se nyt ei onnistu kuitenkaan ihan vain polttamalla Nerolla CD:tä ja tunkemalla se soittimeen. Vaikos?

    Neron poltto-ohjelmat löytyvät koneelta.

    ISO kiitos jo etukäteen. :)
     
  2.  
  3. jylppy85

    jylppy85 Regular member

    Liittynyt:
    14.02.2001
    Viestejä:
    397
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Ad.comin artikkelit osastolta löytyy hyviä neuvvoja sekä täältä boardin puolelta vaikkapa vcd ja svcd keskustelusta ja aloittelijoiden video keskusteluista. suosittelen lukemaan niitä ja kysyä vasta sen jälkeen ja Hae Viestejä ominaisuudella myös penkomaan.
    jos nerolla poltat poltat ne joko vcd tai svcd levyiksi jolloin laatu heikkenee tietenkin ja nerolla taitaa kuvakin kääntyä. tekstejä ei siihen tule ellet niitä laita kiinteäksi.
     
  4. mika

    mika Moderator Ylläpitäjä

    Liittynyt:
    26.03.2003
    Viestejä:
    5,157
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    116
    onkos ne .avi tiedostoja?
    Dvd2Svcd + TMPGEnc kääntää ne kätevästi (S)Vcd muotoon. Ohjelmat ja ohjeita löytyy kattomalla Artikkelit-osiota.
    Älä käytä Neroa tuohon kääntämiseen, Nero ainoastaan polttoon!
     

Jaa tämä sivu